У листі від 22.12.2023 р. № 2166/2/2.1-ЗВ-23а Держпраці надала роз'яснення щодо надання щорічних відпусток. Щорічну основну відпустку надають працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічують з дня укладення трудового договору згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР.
Щорічні основна та додаткові відпустки надають працівникам з таким розрахунком, щоб вони були використані, як правило, до закінчення робочого року.
Черговість надання відпусток визначають графіками, складаючи які враховують інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку.
Фахівці Держпраці звертають увагу, що у період дії воєнного стану роботодавець може обмежити тривалість щорічної основної відпустки до 24 календарних днів за поточний робочий рік (ч. 1 та 2 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX).
При цьому якщо щорічна основна відпустка працівника становить більше 24 календарних днів, то використати невикористані у період дії воєнного стану дні такої відпустки можна буде після припинення або скасування воєнного стану.
Також під час дії воєнного стану роботодавець може не надавати працівнику невикористані дні щорічної відпустки, бо норми ч. 7 ст. 79, ч. 5 ст. 80 КЗпП та ч. 5 ст. 11, ч. 2 ст. 12 Закону про відпустки у період дії воєнного стану не застосовують.
У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику в наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв'язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо працівник виконує роботи на об'єктах критичної інфраструктури.