Дорікання, зауваження чи мобінг?


◦ Трудовi вiдносини
228

14.03.2024


Половину життя людина проводить на робочому місці, а трудовий колектив стає її другою сім’єю. Протягом всього життя можуть траплятися конфлікти та непорозуміння. Трудовий колектив не є винятком.

Кожна людина у своєму житті хоча б раз стикалась з висміюванням або наклепом на робочому місці, нерівномірним розподілом навантаження та робочих функцій серед працівників, безпідставним надмірним заохоченням деяких працівників за однаково виконану роботу, зневажливими зауваженнями або психологічним тиском з боку керівника. Та не кожен знає, що такі прояви неповаги, приниження, тиску на робочому місці є мобінгом. Іншими словами мобінг називають цькуванням.

Відповідно до статті 2⁻² Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) мобінг (цькування) це систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.

Формами психологічного та економічного тиску вважаються:

 • створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери;
 • безпідставне негативне виокремлення працівника з колективу або його ізоляція;
 • нерівність можливостей для навчання та кар’єрного росту;
 • нерівна оплата за працю рівної цінності, яка виконується працівниками однакової кваліфікації;
 • безпідставне позбавлення працівника частини виплат (премій, бонусів та інших заохочень);
 • необґрунтований нерівномірний розподіл роботодавцем навантаження і завдань між працівниками з однаковою кваліфікацією та продуктивністю праці, які виконують рівноцінну роботу.

Наслідками мобінгу можуть бути: стрес, параноя, головний біль, відчуття відсторонення, почуття вини чи сорому, алкоголізм, зловживання психоактивними речовинами, агресія до незнайомців (наприклад, на вулиці або у громадських місцях), професійний психоз тощо.

Чому це відбувається? Як правило, цькування породжується від особистої неприязні до певної особи. Виникає конфлікт, який у подальшому загострюється агресивною та ворожою поведінкою, утягненням інших осіб засобами наклепу та клеймуванням. А в результаті вимушене звільнення через нестримний психологічний тиск.

Так, причинами мобінгу є:

 • відмінність від інших (особа є чоловіком або жінкою, людина є іншої раси, національності, орієнтації або приїжджою),
 • виживання з корисливою метою бажання вирішити свої меркантильні завдання за рахунок колеги по роботі, страх втрати роботу, жага помсти, бажання звільнити місце тощо);
 • особисті (сексуальні домагання, заздрість, особиста злоба, нудьга);
 • справедливі причини наявність шкідливих звичок, недоліків характеру, невихованість, негативні вчинки (куріння, зайва пристрасть до кави, схильність увесь час щось жувати, неохайність, неввічливість, необов’язковість, балакучість, критиканство, постійне ниття, підлабузництво перед начальством, негідна поведінка, негарні вчинки, бездуховність тощо);
 • безглузді, позбавлені будь-якого сенсу причини.

Звертаємо увагу, що не вважаються проявом мобінгу вимоги роботодавця щодо належного виконання працівником трудових обов’язків, зміна робочого місця, посади працівника або розміру оплати праці в порядку, встановленому законодавством, колективним або трудовим договором, зміна істотних умов праці у зв’язку із зміною в організації виробництва і праці, переведення на іншу роботу у зв’язку із скороченням штату або чисельності працівників, позбавлення премії за невиконання дорученої роботи (відсутність ініціативи або особистого внеску в результати роботи), притягнення до дисциплінарної відповідальності за порушення трудової дисципліни, звільнення за прогул або за перебування на роботі у нетверезому стані, ненадання відпустки поза межами графіку, відмова у наданні відпустки без збереження заробітної плати, у дистанційній або надомній роботі, у встановленні неповного робочого часу або гнучкого режиму тощо.

Роботодавець повинен правильно організувати працю працівників, створювати умови для зростання продуктивності праці, забезпечувати трудову і виробничу дисципліну, неухильно додержувати законодавства про працю і правил охорони праці, здійснювати заходи щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню), уважно ставитися до потреб і запитів працівників, поліпшувати умови їх праці та побуту (ст. 141 КЗпП України).

Раніше мобінг в Україні не мав чіткого законодавчого визначення. Але в 2022 р. Верховна Рада ухвалила зміни до деяких законодавчих актів, завдяки яким в Україні заборонено вчинення мобінгу (цькування) та передбачено адміністративну та фінансову відповідальність винних осіб.

Особи, які вважають, що вони зазнали мобінгу (цькування), мають право звернутися із скаргою до Державної служби України з питань праці та/або до суду.


Східне міжрегіональне управління Держпраці

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП