Е-лікарняні: нові відповіді на нові запитання


◦ Соціальне страхування
◦ Тимчасова непрацездатність
◦ Листок непрацездатності
27.10.2021

Фонд соціального страхування України інформує, що з початку впровадження е-лікарняних було створено вже 2,5 млн медичних висновків, а правила роботи з електронними листками непрацездатності унормували. Роз’яснення щодо більшості нюансів, які виникають під час роботи з е-лікарняними, уже доступні на офіційних ресурсах Міністерства соціальної політики, Міністерства охорони здоров’я, Фонду соціального страхування України, Пенсійного фонду України, а саме:

Нововведення та додаткові роз’яснення публікуються на офіційних ресурсах: http://www.fssu.gov.ua, www.facebook.com/SocialFundUA і https://t.me/socialfund. Крім того, фахівці Фонду соціального страхування України проводять семінари, онлайн-зустрічі та надають консультації.

Учора, 26 жовтня, відбулася зустріч із членами Американської торговельної палати на тему впровадження електронних лікарняних. Від ФССУ участь у заході взяли заступниця директора ВД ФССУ Владислава Хижняк, начальниця управління страхових виплат і матеріального забезпечення Світлана Зарубіна, заступниця начальника управління — начальниця відділу матеріального забезпечення Анна Харченко, а також заступниця начальника управління — начальниця відділу медичної експертизи Марина Біляєва.

Представники Фонду соціального страхування України надали актуальні рекомендації щодо роботи з електронними лікарняними та відповіли на запитання учасників. Наводимо окремі з них.

 

Щодо помилок під час формування е-лікарняних

Електронні листки непрацездатності формуються на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність для тих пацієнтів, яких було ідентифіковано як застрахованих осіб. Однак бувають випадки, коли е-лікарняний не створюється — найчастіше це пов’язано із помилками в персональних даних. Інформація щодо пацієнта вноситься у медичний висновок автоматично і збігається з даними, зазначеними у декларації із сімейним лікарем. Якщо персональні дані пацієнта, зазначені в декларації, не збігаються з даними в реєстрі застрахованих осіб, е-лікарняний не створиться.

Часто такі помилки пов’язані із застарілою інформацією, яка не була вчасно оновлена застрахованими особами та їх роботодавцями (наприклад, у разі зміни прізвища), а також різними варіантами написання П. І. Б. (наприклад, Наталя і Наталія).

Тож працівникам важливо слідкувати за актуальністю своїх персональних даних і завчасно перевіряти правильність внесеної інформації. Про всі зміни потрібно оперативно повідомляти лікаря і роботодавця.

 

Щодо оплати е-лікарняних працівникам, які продовжували роботу

Сьогодні в разі створення медичного висновку електронний лікарняний сформується за замовчуванням. Тож у окремих випадках працівники, для яких було створено е-лікарняний, можуть продовжувати роботу. Так відбувається, наприклад, коли працівник відвідав лікаря для консультації або проведення діагностики, однак фактично не втратив працездатність. За такими е-лікарняними допомога по тимчасовій втраті працездатності не призначається, адже працівник продовжував роботу і не втрачав заробітку за цей період.

 

Щодо перетинання періодів тимчасової непрацездатності в різних е-лікарняних

Період непрацездатності працівника визначається в медичному висновку та відображається в е-лікарняному. Однак якщо до електронної системи охорони здоров’я надходить інший медичний висновок, і періоди непрацездатності перетинаються, тривалість е-лікарняних може бути скорочена.

Є три найчастіші причини скорочення:

  • коли новий медвисновок створено в межах одного випадку непрацездатності;
  • коли новий медвисновок не пов’язаний із попереднім, але засвідчує непрацездатність у межах тієї ж категорії;
  • коли новий медичний висновок засвідчує початок іншого страхового випадку з іншої категорії причин непрацездатності.

Детальніше про правила скорочення та їх принципи: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/977715.

 

Щодо функціонування паперових лікарняних

З першого жовтня всі заклади охорони здоров’я перейшли на створення медичних висновків замість видачі паперових лікарняних. Однак існують чотири винятки, у разі яких пацієнту видадуть паперовий листок непрацездатності:

  • продовження лікарняних, які було видано на папері до 01.10.2021 р.;
  • технічні помилки, які призвели до неможливості формування е-лікарняного та які не було усунуто упродовж 7 днів;
  • помилки під час створення медичного висновку та спливу строку (7 днів), протягом якого лікар мав можливість внести зміни;
  • у разі всиновлення новонародженої дитини.

 

Щодо затримок в оплаті е-лікарняних

У зв’язку із зростанням кількості листків непрацездатності (як паперових, так і електронних), які передаються до Фонду на оплату, а також через системне зменшення упродовж декількох років відсотку частки ЄСВ, яка направляється до бюджету ФССУ (загалом майже на 5 %, що у грошовому еквіваленті розрахунково дорівнює близько 16 млрд грн недоотриманих коштів), сьогодні наявні затримки у фінансуванні матеріального забезпечення.

Потреба у видатках перевищує доходи від частки ЄСВ упродовж усього 2021 р. та корелює із зростанням сум допомог за листками непрацездатності, виданими, у тому числі, в разі лікування від COVID-19. Наприклад, за підсумками вересня перевищення потреби у видатках на виплати і медико-соціальні послуги над фактичними доходами від частки ЄСВ, з якої складається бюджет Фонду, склало 2,2 млрд грн.

Дата фінансування допомог за листками непрацездатності залежить від дати подання роботодавцем заяви-розрахунку. Слідкувати за станом фінансування можна у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

Детальніше: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/977857.

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП