Директорат цифрової трансформації у сфері оборони Міністерства оборони України надав офіційне розʼяснення щодо юридичної сили електронного та паперового військово-облікового документа.
Зокрема, наявність в особи військово-облікового документа в електронній формі, наприклад, у відповідному застосунку мобільного телефону, або у вигляді роздрукованого військово-облікового документа з QR кодом є рівнозначним військово-обліковому документу в паперовій формі, оскільки всі вони мають однакову юридичну силу.
Військово-обліковий документ в електронній формі дозволяє уповноваженим працівникам ТЦК та СП, Національної поліції, Держприкордонслужби зчитувати його за допомогою будь-яких засобів (телефони, планшети), на яких може бути встановлений застосунок "Резерв+" та які мають камеру. А роботодавцю – формувати список військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час.
Чинне законодавство про військово-облікові документи
Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі – Закон про мобілізацію) установлено, що у період проведення мобілізації громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ.
Зокрема, стаття 22 Закону про мобілізацію визначає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації і встановлює, що військово-обліковий документ пред'являється особою за вимогою:
- уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП);
- поліцейського;
- представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Під час перевірки документів перевіряючий може застосовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Невиконання особою законного обов’язку мати при собі та пред’являти для перевірки військово-облікові документи є адміністративним правопорушенням, за вчинення якого передбачається покарання у вигляді штрафу згідно зі статтями 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Процедура перевірки військово-облікових документів визначається Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. № 560 (далі – Постанова № 560).
Так, Постановою № 560 передбачено, що у період проведення мобілізації уповноважені представники ТЦК та СП, поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.
Крім того, Постановою № 560 регулюються питання щодо дій, які повинні вчиняти уповноважені представники ТЦК та СП, Національної поліції, Держприкордонслужби, якщо під час перевірки встановлено відсутність військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі). А саме здійснювати адміністративне затримання такої особи та доставлення її до відповідного ТЦК та СП, або відмовляти у перетині державного кордону на виїзд з України.
Отже, у Постанові № 560 йдеться про перевірку відповідними уповноваженими працівниками військово-облікового документа, наявного в особи у паперовій та/або в електронній формі.
Слід зазначити, що у ході перевірки уповноважені представники ТЦК та СП, Національної поліції, Держприкордонслужби можуть застосовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Однак використання спеціального електронного обладнання є правом, а не обов’язком уповноважених представників.
Можливість застосування технічних приладів, засобів та спеціалізованого програмного забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачена Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 р. № 154, а права Національної поліції та Адміністрації Держприкордонслужби користуватися, зокрема, технічними засобами визначено у Положеннях про вказані органи, затверджених постановами Кабінету Міністрів України відповідно від 28.10.2015 р. № 877 та від 16.10.2014 р. № 533.
Отже, працівники вказаних вище органів, уповноважені перевіряти військово-облікові документи в електронній формі, оснащуються відповідними технічними засобами.
Питання щодо форми, в якій оформляється (створюється) та видається військово-обліковий документ, регулюється Порядком оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. № 559 (далі – Постанова № 559).
Так, Постановою № 559 визначено, що військово-обліковий документ створюється в електронній та/або паперовій формі.
Для формування військово-облікового документа в електронній формі необхідно скористатися засобами:
- електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;
- державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони;
- порталу "Дія", зокрема з використанням мобільного застосунку порталу "Дія".
Постанова № 559 встановлює, що військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації, за умови підключення електронного пристрою до інтернету та наявності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про таку особу.
У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (QR-код).
QR-код військово-облікового документа містить відомості про військово-обліковий документ в електронній формі, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній.
Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.
Військово-обліковий документ в електронній формі може бути роздрукований. У такому випадку він повинен містити QR-код військово-облікового документа, придатний для зчитування.
Пункт 9 Постанови № 559 встановлює, що військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
Отже, перевірка військово-облікового документа в паперовій формі здійснюється шляхом надання особою такого документа для перевірки. Водночас перевірка військово-облікового документа в електронній формі здійснюється шляхом зчитування QR-коду за допомогою технічних засобів, які дають змогу відтворити відомості військово-облікового документа в електронній формі у вигляді інформаційного повідомлення.
QR-код повинен бути придатним для зчитування технічними засобами, цілісним, неушкодженим, нанесеним на будь-який носій достатнього розміру та необхідної контрастності.
Єдиною підставою для непідтвердження військово-облікового документа в електронній формі є непридатність QR-коду для зчитування технічними засобами.
Чинне законодавство про е-бронювання
У процесі бронювання військовозобов’язаних органи держаної влади, підприємства, установи, організації керуються, зокрема, Порядком бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 р. № 76 (далі – Постанова № 76).
Відповідно до Постанови № 76 обов’язок щодо надання достовірних даних про військовозобов’язаних несуть їх роботодавці, оскільки вони готують списки військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час.
Так, пунктом 8 Постанови № 76 передбачено, що список подається разом з обґрунтуванням, в якому, серед іншого, зазначається інформація про відповідність облікових даних військовозобов'язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам. Тобто роботодавець під час формування списку повинен впевнитися в актуальності відомостей, які він вносить до списку щодо певного військовозобов’язаного.
Для цього військовозобов’язаний може надати роботодавцю свій військово-обліковий документ як у паперовій, так і в електронній формі (у тому числі роздрукований), оскільки усі вони мають однакову юридичну силу, а вимоги щодо надання військово-облікового документа виключно у паперовій формі Постанова № 76 не містить.
Крім зазначеного вище, також загальні положення щодо однакової юридичної сили будь-яких документів у паперовій та електронній формі містяться в Законі України «Про електронні документи та електронний документообіг», який встановлює, що якщо створюються ідентичні за документарною інформацією та реквізитами електронний документ та документ на папері, кожен з цих документів є оригіналом і має однакову юридичну силу. Відповідно юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму. Так само допустимість електронного документа як доказу не може заперечуватися виключно на підставі того, що він має електронну форму.