Як діяти, якщо працівник повідомив, що іде на самоізоляцію


03.12.2020

Головний державний інспектор відділу з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у Кіровоградській області Наталія Пащенко під час семінару в ПП «Ареал» (Знам’янський район) роз’яснила, як діяти, якщо працівник повідомив адміністрацію телефоном, що пішов на самоізоляцію, оскільки перебував у контакті з родичем, який захворів на COVID-19.

Як оформити відсутність працівника? Як оплачувати цей час? Що ставити в табелі?

Головне в роз’ясненні:

  • табелювати працівника, який перебуває на самоізоляції, слід як відсутнього з нез'ясованих причин («НЗ» або «28»). Після надання листка непрацездатності табель потрібно відкоригувати (дуже цікава рекомендація, наслідки якої буде розглянуто в журналі «Заробітна плата» № 1/2021);
  • для працівника можна запровадити дистанційну роботу за ініціативою роботодавця;
  • якщо немає можливості передати роботодавцю оригінал заяви про надання відпустки, надавати її на підставі копії заяви не можна (наказ про дистанційну роботу можна довести до відома працівника дистанційно, а підпис отримати після виходу його на роботу);
  • відсутність працівника не можна не оформлювати.

Отже, у роз’ясненні йдеться, що варіантів оформлення працівника на час самоізоляції може бути кілька: дистанційна робота, відпустка за власний рахунок, щорічна відпустка, листок непрацездатності. Залежно від обраного варіанта слід заповнити табель та визначитися з оплатою.

Листок непрацездатності. На сьогодні існує можливість оформити листок непрацездатності на час самоізоляції особи, яка контактувала з хворим на COVID-19, навіть якщо контактна людина не захворіла (п. 51 частина перша ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).

Такий листок непрацездатності всім, окрім медиків, оплачують у розмірі 50 % від середнього заробітку, незалежно від стажу (частина друга ст. 24 Закону № 1105). Тривалість самоізоляції під меднаглядом — 14 днів. Перші п’ять днів оплачує роботодавець, а із шостого дня витрати лягають на Фонд соцстрахування.

Якщо працівник не захворіє, через два тижні він має надати листок непрацездатності і приступити до роботи. Табелювати працівника на самоізоляції слід як відсутнього з нез'ясованих причин («НЗ» або «28»). Після надання листка непрацездатності табель потрібно відкоригувати.

Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України листом від 21.05.2020 р. № 316-03-1 повідомляв про необхідність формування окремих заяв-розрахунків для отримання фінансування за листками непрацездатності з причиною непрацездатності «ізоляція від COVID-19 — 11».

Дистанційна робота. Якщо працівник не бажає звертатися до лікаря і добре почувається, листок непрацездатності не оформлюють. У такому разі, якщо умови дозволяють, він може перейти на дистанційну роботу, тобто продовжувати працювати, залишаючись вдома. Перевести працівника на дистанційну роботу можна на підставі його заяви або, якщо немає змоги передати заяву, — без неї. Рішення керівника цілком може бути обґрунтоване поточною ситуацією з пандемією коронавірусу. Тимчасовий перехід на віддалену роботу у зв'язку з пандемією не є зміною режиму праці, тож не потребує попередження працівника за два місяці.

Частина друга ст. 60 КЗпП надає можливість переходити на дистанційну роботу на час загрози поширення епідемії або пандемії за рішенням керівника без укладання письмового трудового договору. У наказі можна встановити період, протягом якого працівник працюватиме вдома. Зміст такого наказу слід терміново довести до відома працівника — засобами телефонного зв'язку, за допомогою Skype тощо. Оригінал наказу можна надіслати працівнику поштою з адресною доставкою або почекати його повернення і вже тоді отримати підпис про ознайомлення.

Відпустка. За бажанням працівника та за згодою роботодавця працівнику можна надати відпустку на час, який потрібно провести вдома. Але якщо щорічна відпустка надається поза графіком, для її оформлення потрібний оригінал заяви від працівника. За умови, що він перебуває на самоізоляції, він може передати заяву кур'єром або кимось із родичів. Але якщо такої можливості немає, надавати відпустку на підставі копії заяви не можна. Оригінал заяви також потрібний для надання відпустки без збереження зарплати.

Відсутність не оформлена. Таке також може бути. Працівник може повідомити телефоном про необхідність самоізоляції й більше не виходити на зв'язок. Проте таку відсутність не можна розцінювати як прогул. У табелі час відсутності слід відмітити як неявки з нез'ясованих причин («НЗ» або «28»). Коли працівник повернеться, потрібно отримати від нього пояснення щодо причин відсутності. Якщо керівник причини відсутності визнав поважними, підстав для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності немає. Час такої відсутності працівника на роботі не оплачують (за аналогією з прогулом).

На цю тему читайте також «Самоізоляція та хвороба працівника: виконання його обов’язків».

 


◦ Карантин
ДЕМО ДОСТУП