В індивідуальній податковій консультації від 01.03.2024 р. № 1052/ІПК/99-00-24-03-03ІПК ДПСУ надає відповіді на такі запитання:
- чи може Товариство застосувати норми пп. «в» пп. 164.2.16 Кодексу у разі, якщо договором медичного страхування буде передбачено компенсацію витрат на лікування застрахованим особам, за наявності підтверджуючих документів;
- чи застосовується пп. «в» пп. 164.2.16 Кодексу до доходу осіб, які працюють за цивільно-правовими договорами;
- у разі здійснення квартальних платежів за договором добровільного медичного страхування який дохід працівника береться для розрахунку 30 % неоподатковуваного доходу (квартальний чи отриманий за місяць, у якому здійснено перерахування);
- чи можливе застосування пп. «в» пп. 164.2.16 Кодексу до договору страхування життя, термін дії якого становить 1 рік, а страхова премія перераховується страховику один раз на рік на початку дії договору; чи є така виплата базою нарахування ЄСВ.
Відповідно до умов договору, про який йдеться у запиті, у разі настання страхового випадку страхова компанія перераховує необхідну суму не лише медичним закладам охорони здоров’я, але й безпосередньо застрахованим особам (працівникам) в обумовлений договором страхування строк у разі самостійно витрачених ними коштів.
Відповідь податківців очевидна: для застосування пп. «в» пп. 164.2.16 Кодексу договір добровільного медичного страхування повинен відповідати вимогам, передбаченим пп. 14.1.521 ПКУ.
Незмінною є позиція податківців і щодо визначення 30 % неоподатковуваного доходу: порівнюють всю суму сплаченого страхового платежу із зарплатою у місяці сплати.
До договору страхування життя пп. «в» пп. 164.2.16 Кодексу, як ми зрозуміли, застосувати не можна.