Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області зазначає, що порядок призначення і виплати допомоги по вагітності та пологах встановлено такими нормативно-правовими актами: Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», Законом України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР, постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» від 27.12.2001 р. № 1751 та іншими.
Кожна жінка, яка готується стати мамою, має право на отримання допомоги по вагітності та пологах. Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнення пологів, жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога виплачується за 180 календарних днів).
Водночас порядок отримання і розмір цієї допомоги залежить від статусу жінки. Зокрема, є особливості надання цієї допомоги:
- для працюючих жінок;
- жінок-підприємців;
- не застрахованих жінок.
Допомогу по вагітності та пологах мають виплатити за місцем роботи. Якщо у жінки є декілька місць роботи, вона має право на допомогу і за місцем роботи за сумісництвом. Жінкам, які не застраховані в системі соцстрахування, допомога призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання. Жінки-підприємці мають право звернутися безпосередньо до територіальних органів Фонду соціального страхування України.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 р. строком на 30 діб, який наразі продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 р. строком на 30 діб. Війна внесла свої корективи в життя. Багато працівників втратили зв’язок зі своїми роботодавцями з різних причин. Але держава продовжує піклуватись про своїх громадян.
Якщо роботодавець не зміг опрацювати листок непрацездатності та подати за ним заяву-розрахунок до Фонду соціального страхування України у зв’язку із бойовими діями за місцем їх розташування, працівник може самостійно звернутись до Фонду для отримання "лікарняних" і "декретних" допомог.
Надання матеріального забезпечення відбувається відповідно до Порядку надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування України деяким категоріям застрахованих осіб, затвердженого постановою правління ФССУ від 24.01.2017 р. № 8 (п. 2.1).