Особливості трудових відносин з неповнолітніми працівниками в запитаннях і відповідях


◦ Трудовi вiдносини
◦ Трудові відносини з неповнолітніми
347

09.09.2024

Фахівці Державної служби України з питань праці підготували відповіді на найпоширеніші запитання стосовно особливостей трудових відносин з неповнолітніми працівниками.
 
З якого віку дозволено брати на роботу?

КЗпП дозволяє працювати з 16 років. Водночас існує кілька винятків. З 15 років можна працювати, якщо на це дав згоду один із батьків або особа, яка їх замінює. Допускається оформлення 14-річних учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не шкодить здоров’ю і не заважає навчанню. Але лише у вільний від навчання час, наприклад на канікулах, з дозволу одного з батьків або особи, яка їх замінює.

 

За яких умов можуть працювати неповнолітні?

Неповнолітні особи (від 14 до 18 років) у трудових правовідносинах мають ті самі права, що й повнолітні. Водночас вони користуються низкою суттєвих пільг щодо охорони праці, робочого часу, відпусток і деяких інших умов праці.

 

Які види робіт заборонені для неповнолітніх?

Підлітки не можуть працювати в небезпечних і шкідливих умовах, під землею, на теплових і атомних електростанціях, на нафто- і газовидобувних підприємствах та інших роботах із Переліку важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці. Їх не можна залучати до нічних (з 22:00 до 6:00), понаднормових робіт і робіт у вихідні дні.

Працівники до 18 років також не можуть переміщувати та підіймати речі вагою більше граничних норм. Крім того, вантажна робота обмежується за часом – не більше однієї третини робочого часу. Іншими словами, якщо працівник працює 7 годин на день, то вантажна робота не повинна тривати більше 2,3 години.

 

Як оформити трудові відносини з підлітком?

Передусім трудовий договір із неповнолітнім працівником слід укладати лише у письмовій формі. У потенційного неповнолітнього працівника не повинно бути медичних протипоказань. Тому він має пройти медичне обстеження та надати довідку. Такий профогляд має стати щорічною традицією – допоки працівнику не виповниться 21 рік.

 

Як нараховується заробітна плата?

Неповнолітні хоча й працюють менше, проте зарплату отримують як дорослі за повної тривалості робочого часу. За відрядної форми оплати (за обсягом виконаної роботи) також враховуються розцінки для дорослих працівників – з доплатою за різницю між тривалістю роботи.

Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, відбувається пропорційно відпрацьованому часу або від виробітку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати.

 

Як надаються щорічна й додаткові відпустки?

Працівники-підлітки мають щороку відпочивати не менше 31 к. дн. Водночас вони можуть взяти відпустку в будь-який зручний для них час у повному обсязі без необхідності відпрацьовувати пів року безперервної роботи. Учні й студенти також можуть брати додаткові оплачувані відпустки для складання іспитів, так само як інші працівники.

 

Які гарантії для працевлаштування неповнолітніх?

Державою встановлено спеціальну квоту – 5 % працівників за попередній рік для організацій, що мають понад 20 працівників, а саме:

  • випускники загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладів, які працевлаштовуються вперше;
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
  • особи, яким виповнилося 15 років і які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу.

Ця квота є обов’язковою для роботодавців. У разі невиконання доведеться сплатити штраф за кожну необґрунтовану відмову в працевлаштуванні у двократному розмірі мінімальної заробітної плати.

 

Чи можна звільнити неповнолітнього?

У разі розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця необхідно обов’язково отримати згоду районної (міської) служби у справах дітей. Якщо підприємство ліквідується чи скорочує штат або працівник не відповідає виконуваній роботі через недостатню кваліфікацію та стан здоров’я, звільнити підлітка дозволяється лише у виняткових випадках з обов’язковим його працевлаштуванням.


Держпраці

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП