Як роботодавцю оформити заяву-розрахунок за е-лікарняним


◦ Соціальне страхування
◦ Тимчасова непрацездатність
◦ Листок непрацездатності
26 жовтня 2021 р.

Фонд соціального страхування України оприлюднив нове роз’яснення з питань оплати е-лікарняних.

Лікарняні та «декретні» фінансуються Фондом соціального страхування України у хронологічному порядку — залежно від дати отримання заяви-розрахунку від роботодавця. Тож і для паперових, і для електронних лікарняних саме дата подання заяви визначає отримання матеріального забезпечення. Слідкувати за станом виплат можна у телеграм-каналі ФСС: https://t.me/socialfund. Далі наведемо основні правила оформлення заяв-розрахунків.

 

Особливості оформлення заяви-розрахунку
за е-лікарняними

Починати призначення працівнику матеріального забезпечення та оформлення заяви-розрахунку можна з дати видачі е-лікарняного. Датою видачі для електронних листків непрацездатності вважається восьмий день після дати закриття, яка зазначена в документі. А для е-лікарняних по вагітності та пологах — восьмий день після дати відкриття. Наприклад, е-лікарняний, створений 25 жовтня строком на 10 днів, має дату закриття 03.11.2021 р. і буде вважатися виданим (стане готовим до сплати) з 11.11.2021 р. Це визначено наказом МОЗ від 17.06.2021 р. № 1234 у редакції наказу МОЗ від 28.09.2021 р. № 2086)[1].

Однак часто лікарняні по вагітності та пологах не змінюють свого статусу на «Готовий до сплати» попри настання дати видачі, а е-лікарняні по хворобі стають «готовими до сплати» зарано — у таких випадках потрібно орієнтуватися на дати, а допомогу по вагітності та пологах можна призначити за е-лікарняним зі статусом «Закритий». Ці технічні неточності поступово врегулюють.

Для оформлення та подання до Фонду заяви-розрахунку відведено не більше 5 робочих днів з дати прийняття комісією із соціального страхування підприємства рішення про призначення допомоги.

Форма заяви-розрахунку, яку необхідно заповнити для отримання коштів від ФССУ, не змінилась і тотожна для паперових і електронних лікарняних. Вона визначена у Порядку фінансування страхувальників, затвердженому постановою правління ФССУ від 19.07.2018 рє. № 12: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/958546.

Однак у е-лікарняному відсутня серія та відрізняються причини непрацездатності, тож заповнення заяви-розрахунку за такими лікарняними має особливості. У зв’язку із цим не можна поєднувати листки непрацездатності різних видів — за паперовими і е-лікарняними мають бути подані дві окремі заяви-розрахунки.

Зверніть увагу, хоча форми заяв-розрахунків однакові для всіх лікарняних, більшість клієнтських спеціалізованих програмних забезпечень для електронного документообігу пропонують окремі форми заяв для паперових і електронних листків непрацездатності.

Формування заяви-розрахунку за е-лікарняним:

  • перші шість колонок заповнюються без змін, а поле «Серія» необхідно залишити порожнім;
  • у полі «Номер» вказується номер електронного лікарняного — він складається з 19 знаків і генерується у форматі ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х (де ХХХХХХ — номер випадку непрацездатності, ХХХХХХХХХХ — порядковий номер листка непрацездатності, Х — номер версії);
  • у наступному полі потрібно вказати, є е-лікарняний первинним або продовженням (1 або 2 відповідно). Визначити це допоможе унікальний номер випадку непрацездатності. Йому відповідають перші шість цифр номера е-лікарняного — вони збігатимуться для всіх лікарняних, сформованих у межах одного страхового випадку;
  • у десятій колонці вказується оновлений код причини непрацездатності — він відрізняється від визначених для паперових лікарняних.

Так, в е-лікарняних причини непрацездатності бувають:

«1 — Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві»;

«2 — Вагітність і пологи»;

«3 — Необхідність догляду за хворою дитиною»;

«4 — Необхідність догляду за хворим членом сім’ї»;

«5 — Необхідність догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за такою дитиною»;

«6 — Карантин, встановлений відповідно до законодавства»;

«7 — Протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства»;

«8 — Перебування у відділенні санаторно-курортного закладу»;

«9 — Тимчасове переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу» (може бути із позначкою про зв’язок випадку тимчасової непрацездатності з професійною діяльністю пацієнта);

«10 — Перебування в самоізоляції, обсервації під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2».

Також у разі наявності в медичному висновку відмітки про зв’язок випадку тимчасової непрацездатності з професійною діяльністю пацієнта, причина непрацездатності за кодом 1 після завершення відповідного розслідування може бути змінена Фондом на підставі актів розслідування нещасного випадку або професійного захворювання на причини:

«11 — Тимчасова непрацездатність внаслідок професійного захворювання»;

«12 — Тимчасова непрацездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві»;

Решта колонок заповнюються як і раніше. Детальніше про загальні правила заповнення лицьового та зворотного боків заяви-розрахунку: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/960180.

 

Подання заяви-розрахунку

Процедура подання заяв-розрахунків за паперовими та е-лікарняними не відрізняється. Документ можна подати онлайн за допомогою клієнтського спеціалізованого програмного забезпечення або на паперових носіях.

Однак зверніть увагу, що заяву-розрахунок не можна подати через відповідний інтерфейс в електронному кабінеті страхувальника на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України — наразі він не має функціональної реалізації, а подані через нього заяви-розрахунки не передаються до органів Фонду соціального страхування України.

Як подати заяву-розрахунок за е-лікарняними: https://www.facebook.com/SocialFundUA/posts/4117143828414132.

 

[1] Звертаємо увагу, що на сайті Верховної Ради України наказ МОЗ від 17.06.2021 р. № 1234 наведено без змін, внесених наказом від 28.09.2021 р. № 2086. (Прим. ред.)

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП