Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), умови та порядок його нарахування і сплати регулюються виключно Законом України в«Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» ід 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі – Закон № 2464) та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449 (далі – Інструкція № 449).
Згідно з п. 6 частини 1 ст. 1 Закону № 2464 сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у зазначені строки є недоїмкою.
Відповідно до ст. 25 Закону № 2464 податковий орган надсилає платникам єдиного внеску, у яких станом на кінець календарного місяця обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску вимогу про сплату боргу (недоїмки).
Податковий орган протягом 10 робочих днів з дня узгодження вимоги про сплату боргу (недоїмки) пред’являє її до органу державної виконавчої служби в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Проте до платників єдиного внеску, які обчислюють і нараховують єдиний внесок та подають до податкового органу звітність, що містить інформацію щодо сум нарахованого єдиного внеску, та при цьому не сплачують самостійно визначені зобов’язання, з 01 серпня 2023 року податковими органом застосовуватимуться заходи впливу та стягнення визначені частиною 11 ст. 25 Закону № 2464.
Крім того, відповідно до п. 11 ст. 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Джерело: Головне управління ДПС у Житомирській області