Комітет ВРУ з питань соцполітики рекомендує встановити контроль за належним працевлаштуванням осіб з інвалідністю


◦ Зміни в законодавстві
◦ Перспективні проєкти
04.10.2022

3 жовтня відбулося чергове засідання Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.

Під час засідання Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду в другому читанні проєкту Закону України про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та деяких інших законів України щодо захисту прав фізичних осіб під час воєнного стану та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю» за № 7433 прийняти його в другому читанні та в цілому із необхідним техніко-юридичним опрацюванням.

Метою законопроєкту є поліпшення умов для захисту прав фізичних осіб на працю та соціальний захист шляхом забезпечення своєчасності обліку трудової діяльності працівника в електронній формі, а також розширення напрямів використання інформації, яка міститься в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування, зокрема для забезпечення трудових прав працівників та осіб з інвалідністю та спрощення звітності для роботодавців.

Законопроєкт також спрямований на врегулювання питання продовження виплати пенсій для осіб з інвалідністю до припинення або скасування воєнного стану без проходження повторного огляду МСЕК.

Крім того, законопроєкт передбачає обмін інформацією з Державного реєстру з Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю тощо. Використання таких даних необхідно для обрахунку квоти на працевлаштування людей з інвалідністю, розрахунку адміністративно-господарських санкцій та захисту інших соціально-трудових прав.

Нагадаємо, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, чинним законодавством встановлено норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості одного робочого місця (ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»).

В умовах війни та збільшення травмування серед населення активізація заходів із підтримки зайнятості осіб з інвалідністю набуває дедалі більшої актуальності.

Обмін інформацією з Державного реєстру з Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю дасть змогу останньому оперативно виконувати свої завдання із контролю за дотриманням квоти на працевлаштування людей з інвалідністю та здійснювати у необхідних випадках адміністративно-господарські санкції. Також обмін інформацією дозволить скасувати паперову звітність до Фонду роботодавцями, яка дублює електронну.

Водночас відповідно до проєкту Закону № 7433 інформація з Державного реєстру про членство у професійних спілках осіб, що працюють на підприємстві, в установі або організації, осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, буде використовуватися для моніторингу дотримання законодавства про соціальний діалог, професійні спілки, права та гарантії їх діяльності.

Соціальний діалог здійснюється між державою, роботодавцями та професійними спілками з метою вироблення та реалізації державної соціальної та економічної політики, регулювання трудових, соціальних, економічних відносин та забезпечення підвищення рівня і якості життя громадян, соціальної стабільності в суспільстві.

Варто зазначити, що для участі у такому діалозі, професійні спілки, зокрема, повинні відповідати критеріям репрезентативності. Одним із найважливіших показників, що впливають на репрезентативність професійної спілки, є кількість її членів. Адже кількість працюючого населення, в інтересах яких здійснює діяльність профспілка, впливає на вагомість думки об’єднання під час прийняття того чи іншого рішення в межах соціального діалогу. 

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП