Обов’язкова підготовка осіб, відповідальних за військовий облік: хто, де, коли


◦ Військовий облік. Військова служба
28.06.2023

Законодавство вимагає від працівників, відповідальних за ведення військового обліку на підприємстві, проходити навчання.

Але наразі питань з цього приводу більше ніж відповідей.

 

ХТО

 Загальні вимоги до ведення військового обліку роботодавцем щодо своїх працівників встановлені п. 8 Порядку № 1487. Нагадаємо, що цей акт набрав чинності 5 січня 2023 року. Згідно з ним організація військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладається на відповідних керівників.

Обов'язки з ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладаються на працівників служби персоналу, служби управління персоналом.

У разі відсутності штатної одиниці служби персоналу обов'язки з ведення військового обліку покладаються на особу, яка веде облік працівників в державному органі, органі місцевого самоврядування, на підприємстві, в установи, організації.

Працівники з питань мобілізаційної роботи або мобілізаційних підрозділів (за наявності) безпосередньо організовують роботу з бронювання військовозобов'язаних та контролю за станом ведення військового обліку.

КОЛИ

 Важливим для нас є п. 12 Порядку № 1487. Згідно з ним державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації (тобто і підприємства приватної форми власності) щороку до 1 жовтня визначають потребу в підвищенні кваліфікації цих працівників. Таке підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку, здійснюється не рідше одного разу на п'ять років.

ЯК

Підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях, здійснюється на договірних засадах закладами освіти, що провадять освітню діяльність з підвищення кваліфікації працівників та мають ліцензії на відповідну діяльність за програмами підготовки.

Заклади освіти, що провадять освітню діяльність з підвищення кваліфікації працівників та мають ліцензії на відповідну діяльність, кожні два роки погоджують з Генеральним штабом Збройних Сил програми підготовки.

Саме Генеральний штаб Збройних Сил погоджує програми підготовки персоналу, відповідального за організацію та ведення військового обліку (п. 7 Порядку № 1487).

ДЕ

 Які ж навчальні закладати надають такі послуги? На жаль, у відкритих офіційних джерелах така інформація ще відсутня. Але нещодавно на низці вебсайтів місцевих органів влади (приміром, туттут чи тут) проінформували, що Головним управлінням персоналу Генерального штабу Збройних Сил України погоджено програми підготовки персоналу, відповідального за організацію та ведення військового обліку, в наступних навчальних закладах:

1. Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного;

2. Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого;

3. Університет економіки та права «Крок».

Схоже, що відповідні органи влади отримали з цього приводу повідомлення чи лист (приміром, від територіального центру комплектування та соціальної підтримки), адже інформація повторюється так чи інакше в усіх доступних джерелах. При цьому уточнюють, що деталі щодо організації та проведення занять розміщені на офіційних веб-сторінках зазначених навчальних закладів.

Справді, банальний вебпошук легко дає знайти повідомлення про такі навчальні програми на сайтах відповідних вишів. Водночас не виключено, що повідомлення про навчання можуть змінюватися з часом, а отже варто перевіряти актуальність інформації.

Отже, у Національній академії Сухопутних військ Збройних Сил України імені Петра Сагайдачного розроблено та погоджено з Генеральним штабом Збройних Сил України навчальні план-програми курсів підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку. Курси проводиться за двома напрямами підготовки:

  • курс підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку в центральних і місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування;
  • курс підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку на підприємствах, в установах та організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров’я.

Курс буде організований у форматі асинхронного дистанційного навчання, тривалість навчання – тридцять календарних днів (при п’ятиденному робочому тижні).

Науково-освітньому центру професійного розвитку Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого погоджено Генштабом ЗСУ програму підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях «Військовий облік на підприємствах, в установах, організаціях, державних органах та органах місцевого самоврядування». Тут навчання відбуватиметься дистанційно асинхронно 24/7 та триватиме три місяці (120 годин).

В Університеті «Крок» створили дистанційні курси підвищення кваліфікації «Мобілізаційна підготовка підприємств, організацій та установ в Україні». Період навчання – з 15 серпня по 15 жовтня 2023 року.

 

Питання залишаються

 Варто зауважити, що пропозиції проходження в тій чи іншій формі навчання з ведення військового обліку на підприємстві можна зустріти на вебсайтах й інших вишів. Наразі складно сказати, чи визнають такі курси відповідними Порядку № 1487, якщо вони не погоджені Генштабом ЗСУ.

Певне полегшення приносять норми п. 12 Порядку № 1487, згідно з якими підвищення кваліфікації слід здійснювати не рідше ніж раз на 5 років, а визначення потреби в підвищенні роботодавець повинен визначати щороку до 1 жовтня. Отже, з одного боку, можна посилатися на те, що свого кадровика ви відправите на підвищення кваліфікації у межах 5-річного строку (логічно його обраховувати від дати набрання чинності Порядком №1487, тобто з 05.01.2023 року). З іншого боку – будемо сподіватися, що ближче до жовтня з’явиться більш чітке роз’ясненнях від Генштабу щодо проходження підвищення кваліфікації.

Зверніть увагу, що за п. 72 Порядку № 1487 державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації (тобто усі юрособи – незалежно від форми власності) щороку до 1 лютого видають накази (розпорядження) про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний рік на підставі звітів, результатів вжитих заходів та перевірок стану військового обліку в минулому році відповідно до компетенції. У таких наказах (розпорядженнях), зокрема, визначаються завдання щодо підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку. Водночас витяги з таких наказів до Генштабу ЗСУ щороку до 10 лютого повинні подавати лише державні органи.

Підбиваючи підсумки, приходимо до висновку, що відповідальним за військовий облік на підприємстві потрібно проходити підвищення кваліфікації принаймні раз на п’ять років, робити це потрібно в навчальному закладі, якому програму погодив Генштаб, але відбудеться це не безкоштовно, а за оплату. Будемо сподіватися, що уповноважені владні органи не забаряться з більш детальними роз’ясненнями з приводу такого навчання.


Джерело: ЛІГА:ЗАКОН


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП