Особливості трудових відносин в умовах обмеженого електропостачання


◦ Трудовi вiдносини
◦ Простій
◦ Оплата праці
08.02.2023

Воєнна агресія РФ та ракетні удари по об’єктах критичної інфраструктури є причиною екстрених, аварійних чи стабілізаційних відключень електропостачання, що впливають на роботу як організацій та підприємств, так і на працівників, які, на жаль, за таких умов не завжди можуть виконувати необхідну роботу.
 


Чи можна кваліфікувати відсутність електроенергії за таких умов як форс-мажор, який спричиняє вимушений простій працівника і чи вплине це на його заробітну плату?

Так, зникнення електроенергії можна кваліфікувати як форс-мажор, який спричиняє вимушену зупинку роботи працівника. Більше того, зникнення світла не може статися з вини працівника саме за таких обставин, у яких сьогодні перебуває наша країна.

Що стосується оплати праці за таких обставин, то Кодекс законів про працю зобов’язує роботодавця оплачувати простій працівнику, якщо той стався не з його вини, у розмірі не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).
 

Чи може роботодавець не платити за простій?

Фактично за законом через відсутність електроенергії роботодавець повинен нести всі пов’язані з цим збитки і виплатити зарплату за час простою або ж забезпечити співробітника альтернативним джерелом енергії, наприклад, акумуляторами, ноутбуками з батареєю, що можуть працювати без під’єднання до мережі тривалий час, генератором тощо.
 

Чи можлива дистанційна робота в разі відключення електроенергії?

Організація робочого процесу у форматі дистанційної роботи можлива, однак потрібно врахувати той факт, чи зможе працівник виконувати свої повноваження під час тривалої відсутності електропостачання.
 

Чи є можливість змінити режим роботи працівників у разі відсутності електроенергії?

Так, це можливо. У разі почергових графіків відключення електроенергії  для забезпечення виконання працівником своїх повноважень можна змінити час початку роботи, щоб робочий день починався/закінчувався до або після таких відключень. Також можна перенести час обідньої перерви, щоб вона збігалася з періодом відключення. Це не є порушенням прав працівника, а для роботодавця це варіант, який дозволить йому уникнути зайвих витрат.
 

Чи зменшиться заробітна плата в разі зміни режиму роботи працівника?

Оплата праці за неповний робочий день або неповний робочий тиждень буде здійснюватися пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку. А у разі застосування роботодавцем такого варіанту врегулювання трудового відносин, як зупинення трудового договору, працівник взагалі не буде отримувати заробітну плату протягом часу зупинення дії трудового договору.
 

Що повинні знати працівники або на що звертати увагу в даній ситуації?

Оплата праці є конституційною гарантією, і воєнний стан не є виключенням. Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для реалізації права працівників на своєчасне отримання зарплати.

Однак потрібно знати і пам’ятати:

  • якщо із працівником не укладено письмового договору з нефіксованим робочим часом, а просто не нараховується та не виплачується зарплата за час відсутності електроенергії – це незаконно;
  • якщо роботодавець не оплачує простій, у такому разі він має забезпечити працівника засобами для віддаленої роботи без електроенергії – генераторами, акумуляторами, ноутбуками з батареями тощо;
  • зникнення електроенергії через ворожі обстріли зумовлює невиконання роботи, яке відбувається не з вини працівника, а тому заробітна плата має зберігатися.

Джерело: Безоплатна правова допомога

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП