Перевірка стану військового обліку: план підготовки


◦ Військовий облік. Військова служба
◦ Перевірки та відповідальність
674

09.12.2024

Законодавство, що регламентує користування тепловою енергією – Е-Инжиниринг  КоПро перевірки стану військового обліку розповіла адвокат, медіатор, голова Комітету з трудового права НААУ, керівниця Центру трудового права та соціального забезпечення ВША НААУ Вікторія Поліщук під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури.

Лектор разом з учасниками докладно проаналізувала перевірки стану військового обліку, а саме:

  1. Дії в разі перевірки.
  2. Що можуть перевіряти.
  3. Порядок накладення штрафних санкцій та порядок оскарження.

У рамках характеристики перевірок ведення військового обліку акцентовано на такому:

1. Аудит? Чи може перевірка?

Майже усі листи від ТЦК, які надходили з 08.10.2014 р., містять інформацію: «На виконання вимог рішення засідання Кабінету Міністрів України від 08.10.2024 р. про проведення аудиту повідомляємо, що буде здійснюватися перевірка діяльності підприємства з питань, які зазначені у додатку 31 Порядку 1487» .

Що мали б перевіряти в рамках аудиту?
  • обґрунтованість та обсяги бронювання військовозобов’язаних;
  • наявність переліків посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню;
  • оформлення документів з питань бронювання;
  • наявність звітної документації з питань бронювання військовозобов’язаних.
Що насправді перевіряють?

Повністю ведення військового обліку. Навіть не критичність, а саме повноту ведення військового обліку: списки, відомості, журнали, план роботи і т. д.

Чи перевіряють критичність?

Також перевіряють. Якщо у вас після отримання статусу критично важливого підприємства зникли ті критерії чи один із критеріїв, то це є підставою для позбавлення статусу критично важливого.

2. Дії в разі перевірки

За результатами таких перевірок складаються акти, які в 20-денний строк з дня закінчення перевірки надсилають на підприємства, що перевірялися, а також до обласних, Київського міського ТЦК та СП для реагування та вжиття заходів згідно із законодавством. Результати перевірок вносяться до журналів обліку результатів перевірок.

Пунктом 80 Порядку № 1487 передбачені перевірки районних (міських) ТЦК та СП стану військового обліку на підприємствах, на яких працюють військовозобов’язані, які заброньовані за цими підприємствами на період мобілізації та на воєнний час, а також військовозобов’язані, яким видані мобілізаційні розпорядження. Такі перевірки проводяться відповідно до затверджених розпорядженнями голів районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських голів планів щороку (у т. ч. позапланово). Решта підприємств перевіряються один раз на чотири роки.

Хто ще може перевірити?

Порядком № 1487 передбачені аналогічні перевірки Радою міністрів АРК, обласними, Київською міською держадміністрацією, які проводяться щороку відповідно до затверджених планів у взаємодії з обласними ТЦК та СП на підприємствах, що перебувають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

В аналогічному порядку проводяться перевірки районними держадміністраціями, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських рад.

Порядком № 1487 передбачені перевірки підприємств, що проводять діяльність на території України, Генеральним штабом ЗС, а п. 77 Порядку № 1487 — оперативними командуваннями підприємств, що перебувають у межах зони відповідальності відповідно до військово-адміністративного поділу території України (щороку до 15 лютого згідно з погодженими з Генеральним штабом ЗС та затвердженими Командуванням Сухопутних військ ЗС планами).

Документальні перевірки

Якщо виконання планів з перевірки стану організації та ведення військового обліку на підприємствах неможливе внаслідок обставин непереборної сили, проводиться документальна перевірка. 

За результатами документальної перевірки складаються акти, які в 30-денний строк з дня отримання відповідей на письмові запити надсилаються підприємствам для реагування та вжиття заходів згідно із законодавством.

Документація та звіти, які перевіряються

На підприємстві мають обов’язково бути такі документи:

  • журнал обліку результатів перевірок стану військового обліку;
  • списки персонального військового обліку;
  • повідомлення про зміну облікових даних;
  • повідомлення про призначення або звільнення осіб, відповідальних за військовий облік.

3. Порядок накладення штрафних санкцій та порядок оскарження

Накладення адміністративних штрафів

Відповідальність на посадових осіб накладається за:

  • неподання до районних (міських) ТЦК та СП списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць;
  • прийняття на роботу призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які не перебувають на військовому обліку;
  • незабезпечення оповіщення призовників, військовозобов’язаних та резервістів про їх виклик до районного (міського) ТЦК та СП;
  • перешкоду їх своєчасній явці на збірні пункти, призовні дільниці;
  • несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
  • неподання відомостей про зазначених осіб.

Призовники, військовозобов’язані та резервісти притягуються до адміністративної відповідальності згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення за:

  • порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
  • зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату.

Оскарження:

  • постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає оскарженню, зокрема, як передбачено пунктом 3 частини першої статті 288 КУпАП, або до вищестоящого органу (вищестоящої посадової особи) або до суду першої інстанції загальної юрисдикції;
  • строк на оскарження цієї постанови в судовому порядку відповідно до статті 286 Кодексу адміністративного судочинства України становить 10 днів з моменту її вручення.

Судова практика

  • Рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 30.08.2024 р. у справі № 521/11629/24 (провадження № 2- а/521/117/24) щодо оскарження постанови, яку було складено за результатом перевірки:
Які порушення було допущено Товариством?
  • Товариство не веде відомість оперативного обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів;
  • не надсилає повідомлення до відповідних РТЦК та СП про прийняття або звільнення з роботи військовозобов`язаного;
  • не надає до відповідних РТЦК та СП інформацію про осіб, що порушують правила військового обліку;
  • не проводить звіряння облікових даних списків персонального військової о обліку з обліковими даними відповідних РТЦК та СП.
Щодо було у протоколі?
  • Зазначено таку інформацію:
    • нормативні акти, вимоги яких порушено: п. 10, п. 33, абз. 8, 9, 10, 14, 16 та 17 п. 34, п. 36, п. 37, п. 40, п. 46 Порядку організації та ведення військового обліку, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 р. № 1487;
    • нормативний акт, який передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення: ч. 2 ст. 210-1 КУпАП;
    • пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності: відсутні у зв`язку з відсутністю особи під час складання протоколу;
    • заяви, клопотання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності: відсутні;
    • підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності: відсутній, у зв`язку з відсутністю особи під час складання протоколу.

Результат у суді: ТЦК та СП належним чином не доведено суду того, що вказаний акт було направлено позивачу, він з ним ознайомився. З матеріалів справи про адміністративне правопорушення не вбачається того, що зазначений вище акт слугував підставою для складення відповідного протоколу про адміністративне правопорушення.

  • Рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 30.04.2024 р. у справі № 686/3272/24 (провадження № 2-а/686/66/24) щодо притягнення відповідальної особи з ведення військового обліку до відповідальності.

Під час перевірки було встановлено, що в даній організації працюють 70 осіб, які мають фармацевтичну спеціальність, з них 20 осіб мають відповідні військово-облікові документи та перебувають на військовому обліку. При прийняті на роботу громадян, які є військовозобов`язаними та мають фармацевтичну освіту, працевлаштування відбувається без військово-облікового документа, чим порушено вимоги п. 12 ст. 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Зі змісту протоколу, постанови слідує, що позивачку притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2ст. 210-1 КУпАП, у зв`язку з неналежним веденням військового обліку, а саме, з 70 працюючих осіб які мають фармацевтичну спеціальність, лише 20 осіб мають відповідні військово-облікові документи та перебувають на військовому обліку, допускалось прийняття на роботу працівників з фармацевтичною освітою без військово-облікових документів.

Отже, за таких обставин, судом встановлено, що оскаржена постанова у справі про адміністративне правопорушення є законною та в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210-1 КУпАП, у зв`язку з чим зазначена постанова підлягає залишенню без змін.

  • Рішення Роменського міськрайонного суду Сумської області від 26.09.2024 р. у справі № 585/3332/24 (провадження 2- а/585/52/24) щодо оскарження постанови про притягнення до відповідальності.

За результатами перевірки на бухгалтера як на уповноважену особу з ведення військового обліку було складено постанову у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено на останню адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34 000 грн. Зі змісту вказаної постанови вбачаються такі правопорушення: персональний військовий облік в ТОВ «Урожай Трейд» не ведеться щодо всіх військовозобов`язаних працівників, оскільки в списку персонального військового обліку, наданого під час перевірки відповідальною особою, виявлено лише одного військовозобов`язаного, а згідно із загальним списком військовозобов`язаних працівників – військовозобов`язаних на підприємстві  троє.

З формулювання обставин правопорушення, викладених у протоколі № 594 АП-2024 від 17 липня 2024 року, на підставі якого було прийнято постанову від 19 липня 2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, не вбачається чітко встановити, які приписи п. 34 Порядку № 1487 позивачем було порушено, оскільки як у змісті протоколу, так і в постанові відсутні посилання на конкретний абзац, який не було виконано на дотримання вимог законодавства про ведення військового обліку. Протокол про адміністративне правопорушення як процесуальний документ повинен містити в собі суть адміністративного правопорушення з посиланням на відповідні нормативно-правові акти.


ADVOKAT POST

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП