Перехід на облік трудової діяльності в електронній формі та скасування обов’язковості паперових трудових книжок стартували із 10.06.2021 року завдяки Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» від 05.02.2021 р. № 1217. ПФУ з цього приводу надав відповіді на низку актуальних питань.
Процес оцифрування трудових книжок триватиме протягом 5 років.
За бажанням працівника паперова трудова книжка може вестися і після закінчення п’ятирічного терміну.
У ній відображають усю наявну інформацію про стаж, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення. Електронна трудова книжка — це цифровий аналог паперової трудової книжки.
Відомості про трудову діяльність працівника на підставі сканованих або оцифрованих копій документів, засвідчених кваліфікованим електронним підписом, подають роботодавець або працівник через вебпортал електронних послуг ПФУ.
Ці документи також сканують і вносять до електронної трудової книжки, адже вони впливають на обрахунок стажу, а відповідно мають бути зафіксовані в Реєстрі застрахованих осіб.
Оригінали паперових трудових книжок, які зберігав роботодавець, видають працівникам під підпис.
На вимогу працівника роботодавець зобов’язаний і надалі вести паралельно із електронним варіантом паперову трудову книжку, вносити туди записи про прийняття на роботу, переведення, звільнення, заохочення.
Електронна трудова книжка — передумова автоматичного призначення пенсії за віком по факту настання події — досягнення пенсійного віку, без необхідності додатково звертатись та особисто відвідувати органи ПФУ.
Більше за цією темою читайте в журналі «Кадровик України» №8