20 травня у Верховній Раді зареєстровано проєкт Закону № 11272 "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запровадження судового розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 та 211".
Зокрема, законопроєктом пропонується виключити із КУпАП ст. 235.
Нею передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) розглядають справи про такі адміністративні правопорушення:
- про порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку;
- про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
- про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (ст. 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов’язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України)).
Від імені ТЦК та СП розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники ТЦК та СП.
Відповідні доповнення будуть внесені до ст. 221 КУпАП з тим, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 210, 210-1, 211 КУпАП, розглядались у судовому порядку.
Як ідеться у пояснювальній записці, надмірна концентрація повноважень (включаючи самостійній розгляд справ про адміністративні правопорушення із самостійним винесенням постанов, що передбачають накладення адміністративних стягнень у вигляді штрафів) в межах одного органу (ТЦК та СП) може призвести до дисбалансу системи стримувань і противаг у державній владі. Це підвищує ризики можливого свавілля, можливої юридичної необґрунтованості винесених постанов у справах про адміністративні правопорушення, ризики корупції, а також підвищує ризики можливого неправомірного тиску на громадян. А з огляду на великі розміри штрафів, що можуть бути накладені за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, вищезазначені ризики додатково збільшуються.
Крім того, штрафи, передбачені ст. 210 та 210-1 КУпАП, не мають єдиного фіксованого розміру. Тобто ТЦК та СП додатково наділено дискреційними повноваженнями щодо визначення конкретного розміру штрафу в разі накладення адміністративного стягнення.
У разі ухвалення цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.