Президент підписав закон про рівні права матері й батька в отриманні відпустки для догляду за дитиною


07.05.2021

Президент підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною» № 1401-ІХ, який Верховна Рада ухвалила 15.04.2021 р. Документ покликаний забезпечити рівні можливості для чоловіка й жінки у питанні поєднання роботи із сімейними обов'язками.

Раніше така відпустка батькові дитини, бабусі, дідусю чи іншим родичам, які фактично доглядають за малюком, надавалася на підставі довідки з місця роботи або навчання матері про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну її декрету. Таким чином, закріпився дискримінаційний підхід, за яким право батька чи інших родичів на відпустку для догляду за дитиною було похідним від права матері, тобто лише мати могла делегувати право на декрет іншим. Через це у випадках, коли мати дитини є, наприклад, самозайнятою особою або ФОПом, батько не міг скористатися відпусткою для догляду за дитиною.

Закон запроваджує новий вид відпустки одноразова відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів, що оплачується за кошти роботодавця.

Така відпустка надаватиметься комусь одному:

  • чоловіку, дружина якого народила дитину; батькові дитини, якщо він не одружений з матір’ю дитини, але проживає спільно;
  • бабусі або діду чи іншому повнолітньому родичеві дитини, який фактично доглядає за нею.

Також Законом визначено право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як рівне право кожного з батьків. Також встановлено право працівників обох статей, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, на додаткову відпустку.

 


◦ Час відпочинку
◦ Відпустки
◦ Соціальні відпустки
ДЕМО ДОСТУП