Мінекономіки розробило законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці».
Наведемо окремі новації цього законопроєкту.
1. Отримати допомогу по безробіттю в розмірі залежно від страхового стажу зможуть ті застраховані особи, які мають не менше 12 місяців страхового стажу за останні 18 місяців, які передують даті реєстрації безробітним. Наразі такі строки — 6 та 12 місяців відповідно. Натомість ті, хто мають 6 місяців страхового стажу за останні 12 місяців, отримають мінімальний розмір допомоги по безробіттю.
2. Застрахованим особам тривалість виплати допомоги по безробіттю визначатимуть залежно від страхового стажу:
- до 5 років — 180 календарних днів;
- від 5 до 15 років — 240 календарних днів;
- від 15 до 25 років — 300 календарних днів;
- понад 25 років — 360 календарних днів.
3. Розмір допомоги по безробіттю визначатимуть у відсотках від середньої зарплати (доходу) залежно від страхового стажу, але не менше ніж мінімальний розмір допомоги по безробіттю, встановлений правлінням Фонду для цієї категорії осіб:
- до 5 років — 50 %;
- від 5 до 15 років — 60 %;
- від 15 до 25 років — 70 %;
- понад 25 років — 80 %.
Тобто безробітні із страхових стажем 10-15 років отримуватимуть допомогу по безробіттю в розмірі не 70 %, а 60 % середнього заробітку. У виграші залишаться лише ті, хто має страховий стаж більше 25 років — допомога зросте із 70 % до 80 % середнього заробітку.
4. Допомогу по безробіттю виплачуватимуть залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру:
- перша половина строку тривалості виплати допомоги по безробіттю — 100 %;
- у подальшому — 50 %.
Також розробленим документом передбачено:
- замінити неефективний механізм квотування працевлаштування, а саме запровадити компенсації роботодавцям частини витрат на оплату праці за працевлаштованих осіб віком до 25 років та осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років, або витрат у розмірі ЄСВ за працевлаштованих на перше робоче місце осіб віком до 35 років;
- сприяти працевлаштуванню довгострокових безробітних шляхом надання компенсації роботодавцям витрат ЄСВ;
- запровадити надання фінансової допомоги для започаткування підприємницької діяльності.