Солідарна пенсійна система: оприлюднено законопроєкт


◦ Соціальне страхування
◦ Пенсійне забезпечення
◦ Зміни в законодавстві
◦ Перспективні проєкти
709

05.12.2024


На сайті СПО об’єднань профспілок оприлюднено проєкт Закону „Про внесення змін до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” і деяких інших законів України щодо удосконалення механізму обчислення пенсії та обліку пенсійних прав”.

Як зазначено у пояснювальній записці, законопроєкт має на меті підвищити справедливість та достатність розмірів пенсій, що призначаються і виплачуються у солідарній пенсійній системі (далі - солідарна система). Зокрема, ухвалення і реалізація законопроєкту дозволить поступово усунути диспропорції між розмірами пенсій, призначених у різних роках; суттєво спростити механізм обчислення пенсії; забезпечити прямий взаємозвʼязок між розміром страхових внесків, які сплачуються до пенсійної системи зайнятими особами, та розміром пенсій, які вони отримуватимуть у майбутньому.
 

Що пропонується

1. Продовжується курс попередніх реформ, спрямованих на усунення диспропорцій у системі солідарного пенсійного забезпечення, запровадження єдиних підходів до обрахунку пенсії, забезпечення чіткої кореляції між розміром сплаченої суми страхового внеску і розміром пенсії, яку вона отримуватиме. Зокрема, передбачається:

  • застосовувати для обчислення розміру пенсії інформацію про суми сплачених страхових внесків, замість інформації про заробітну плату (дохід), з якої сплачувався страховий внесок;
  • до розміру солідарної пенсії не застосовуватиметься обмеження її максимальним розміром впровадження базової пенсії замістить поточної громіздкої та непрозорої системи численних доплат і „дотяжок” не статусного характеру.

Фактично йдеться про поглинання таких доплат однією сумою — базовою частиною пенсії. Крім того, базова частина пенсії забезпечить:

  • мінімальний рівень пенсійного забезпечення в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування для осіб, які набули право на пенсію за віком;
  • виведення поза поняття „пенсія” всіх надбавок, інших виплат, які мають статусний характер чи інших привілеїв, (які встановлені іншими законами) і які виплачуються за рахунок коштів державного бюджету. Норми законодавства щодо таких доплат (привілеїв) пропонується визначити в одному законі про державні соціальні доплати одержувачам пенсії та деяких інших виплат, вилучивши їх з низки різних законів.

2. Пропонується розширити охоплення пенсійним забезпеченням осіб, які досягли 65-річного віку, але не мають достатньо страхового стажу, хоча при цьому сплатили достатньо великі суми страхових внесків. Зокрема, надати право на пенсію за віком незалежно від наявного страхового стажу (нині мінімальна вимога 15 років) особам, які досягли 65 років, за умови, що до цього часу вони сплатили внесків в сумі, еквівалентній сумі внесків за 30 років стажу з мінімальної заробітної плати.

При цьому інші чинні параметри щодо визначення права на пенсію (вимоги до страхового стажу та віку виходу на пенсію) залишаються без змін.

3. Розмір пенсії за віком в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування дорівнюватиме сумі базової пенсії за віком та страхової частини пенсії, а також підвищення за відстрочку часу виходу на пенсію.

4. Розмір базової пенсії за віком не може бути меншим 30 % мінімальної заробітної плати, зменшеної на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до закону сплачуються із зазначеної суми.

Розмір страхової частини пенсії обліковується, як похідна від суми внесків, які особа сплатила протягом всього періоду своєї зайнятості.

5. Змінити підходи до перерахунку пенсії у зв’язку з індексацією. Враховуючи, що ключовим критерієм рівня пенсійного забезпечення є коефіцієнт заміщення, тобто відсоток від заробітної плати, а також те, що темпи зростання заробітної плати в середньо- і довгостроковому періодах, як правило, перевищують темпи інфляції, то пропонується робити осучаснення страхової частини пенсії на рівень зростання середньої заробітної плати.

Такий підхід забезпечує недопущення зниження рівня пенсійного забезпечення. Зростання пенсій відповідатиме процесам, що відбуваються в економіці: зростуть заробітні плати (зростуть суми надходжень від внесків) — зростуть пенсії, уповільнюється зростання заробітних плат - уповільнюється зростання пенсій.

Також змінюються підходи до перерахунку пенсії для осіб, які продовжили працювати на пенсії. Для працюючих пенсіонерів перерахунок пенсій відбуватиметься автоматично щороку. Розмір пенсії збільшуватиметься з урахуванням кількості набутого додаткового стажу.

6. Для забезпечення прозорої і справедливої пенсійної системи, яка працюватиме як математична модель на основі актуарних прогнозів і без „ручного” втручання, додаткові преференції (доплати, надбавки, підвищення, кратні зарахування стажу тощо) в пенсійному забезпеченні, які визначені різними законодавчими актами, виводяться зі структури пенсії у солідарній системі в окремі доплати - державні соціальні доплати одержувачам пенсії.

Всі наявні сьогодні доплати, підвищення, додаткові пенсії, надбавки та інші доплати до пенсії, які мають умовно статусний характер або були встановлені за певні заслуги чи особливості роботи (не підпадають під страхові принципи) будуть збережені та консолідовані в єдиному законі (нова редакція Закону України „Про пенсії за особливі заслуги”). Відповідно норми, якими визначаються такі виплати нині у спеціальних законах, будуть визначені у цьому законі.

Розмір додаткових державних соціальних виплат до пенсії для кожної окремої категорії осіб встановлюватиметься як відсоток від базової величини, розмір якої на старті реформи буде еквівалентний розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Це не звужуватиме існуючих прав (легітимних очікувань) та відповідатиме принципам юридичної визначеності. У подальшому розмір базової величини затверджуватиметься Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік з урахуванням зростання економіки.

Державні соціальні доплати одержувачам пенсії та деяких інших виплат здійснюватимуться за рахунок коштів державного бюджету та продовжать виплачуватися Пенсійним фондом України разом з виплатою пенсії.

7. Викласти у новій редакції Закон України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Він визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Зокрема, значна частина норм, що не мають постійного характеру, переноситься до окремого розділу „Перехідні положення”.

Перехідними положеннями унормовується низка питань щодо особливостей визначення розміру пенсії за окремі минулі періоди:

  • періоди, за які в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії;
  • періоди страхового стажу на посадах державної служби та інших посадах, які передбачали сплату страхових внесків за підвищеною ставкою;
  • періодів, за які втрачено дані про заробітну плату/страхові внески;
  • періоди, за які не було передбачено обліку повного розміру страхових внесків тощо.

З метою недопущення звуження існуючих прав при перерахунку пенсій за новим механізмом, за будь-яких умов зменшення сукупної пенсійної виплати для будь-якої людини після проведення реформи не допускається.

Очікується, що цей Закон набере чинності 1 липня 2025 року.

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП