Статус інвалідності визначатимуть по-новому: що зміниться


◦ Зміни в законодавстві
◦ Перспективні проєкти
197

01.11.2024

Мінсоцполітики підготувало законопроєкт щодо соціальної підтримки (виплат та послуг) для осіб з обмеженою працездатністю, зокрема осіб з інвалідністю.

Пропонується запровадити статус “працездатності” та відокремити його від “інвалідності”.

Про це йдеться у законопроєкті, опублікованому на порталі КМУ.

Проєкт передбачає перехід від встановлення статусу особи з інвалідністю на підставі висновку МСЕК до оцінювання працездатності. Оцінювання працездатності передбачатиме оцінювання впливу наявних функціональних обмежень особи на її здатність до трудової діяльності.

Оцінювання працездатності буде частиною реабілітаційного відновлювального процесу та проводитиметься на завершальному етапі після отримання людиною усього комплексу реабілітації.

Статус “стійке повне обмеження працездатності” передбачатиме автоматичне нарахування людині щомісячної страхової виплати; у разі статусу “стійке часткове обмеження непрацездатності” людина отримуватиме допомогу в поверненні до попередньої роботи, пошуку нової роботи, навчанні чи перенавчанні та щомісячну виплату за умови сприяння своєму працевлаштуванню.

Особа, що за результатами оцінки буде визнана працездатною, вважатиметься такою, що не потребує підтримки від системи соціального страхування, оскільки спроможна самостійно забезпечити собі гідний рівень життя.

Оцінку надаватимуть дистанційно й анонімно, на основі інформації, що не міститиме імені та прізвища людини. Заява на оцінювання працездатності подаватиметься після реабілітації в електронному або паперовому форматі на основі реабілітаційного направлення. Статус працездатності визначатиме незалежний експерт.

Від рівня втрати працездатності залежатиме обсяг виплат. Виплати для осіб, які потребують підтримки під час реабілітації, будуть збільшені.

Передбачається, що страхова виплата може виплачуватися особі строком до одного року, на випадок, якщо процес реабілітації є складним і тривалим. Особам, які отримали стійке обмеження працездатності, буде здійснюватися страхова виплата у зв’язку із стійким обмеженням працездатності замість пенсії по інвалідності та щомісячної страхової виплати, які за змістом дублюють одна одну.

Передбачено, що розмір страхової виплати може зменшуватися, якщо в людини є інші джерела доходу. Планується, що одноразова страхова виплата у зв’язку із нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням буде здійснюватися незалежно від впливу нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на працездатність потерпілого.

Передбачено, що зміни, запропоновані законопроєктом, будуть застосовуватись лише для нових страхових випадків, які настануть після набуття законопроєктом чинності. Ті особи, які отримують страхові виплати та інше забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням відповідно до чинного на сьогодні законодавства, будуть і надалі отримувати такі виплати.


"Прямий"

 

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП