Нещодавно Мінфін Польщі надав коментар польському ЗМІ money.pl щодо оподаткування доходів українців: “Доходи українців від українських роботодавців мають оподатковуватись у Польщі, якщо українець перебуває в Польщі понад 183 дні”. У такому разі оподатковуються, зокрема, доходи, що були отримані до досягнення 183 днів. Повний текст коментаря є в розпорядженні Офісу ефективного регулювання BRDO.
Чому це важливо?
Станом на серпень 2022 р. понад 1 мільйон 320 тисяч українців отримали PESEL в Польщі (податковий номер, що свідчить про тимчасовий захист). Частина з них продовжує працювати на українських роботодавців та сплачувати податки в Україні.
Яка позиція Мінфіну Польщі?
Кілька днів тому Мінфін Польщі вийшов із позицією, яка створює проблеми для українського бюджету та українців, що продовжують працювати віддалено з Польщі за українськими контрактами.
Таким чином, Міністерство фінансів Польщі на запит польського ЗМІ заявило: “Відповідно до статті 15 польсько-української угоди про уникнення подвійного оподаткування, якщо український податковий резидент виконує оплачувану роботу на території Польщі і його винагорода виплачується українським роботодавцем, який не має постійного представництва або постійної посади в Польщі, він зобов’язаний сплачувати податок в Польщі, якщо його перебування перевищує 183 дні в календарному році. У такій ситуації всі його доходи, пов’язані з виконанням роботи на території Польщі, підлягають оподаткуванню в Польщі, тобто також доходи, отримані до перевищення порогу 183 днів перебування на території Польщі”.
Аналогічні висновки розміщені також на вебсайті podatki.gov.pl
Яка інформація була доступна раніше?
У липні 2022 р. BRDO оприлюднив новину про те, що українці, які працюють віддалено з Польщі, мають шанси продовжити платити податки лише в Україні. Підґрунтям для новини був оприлюднений лист Мінфіну Польщі, який BRDO отримав у відповідь на адвокаційну кампанію за збереження податків українців, розпочату у травні 2022 р.
Наводимо цитати з листа, отриманого від польського Мінфіну:
1. “Що стосується українських резидентів у Польщі, то хочу запевнити Вас у дуже гнучкому та індивідуальному підході польських податкових органів. Загалом, як правило, ми не заперечуємо можливості збереження центру життєвих інтересів в Україні у воєнний час”.
Коментар BRDO: встановлення центру життєвих інтересів особи має значний вплив на місце сплати нею податків.
2. “Враховуючи особливі потреби українських платників податків, ми запровадили спеціальний режим для громадян України, який дозволяє їм, за їхнім бажанням, обрати оподаткування так, як якщо б вони були податковими резидентами Польщі. Цей спеціальний режим є добровільним і доступний лише в період з 24 лютого 2022 р. по 31 грудня 2022 р. для громадян України, на яких поширюється дія Закону від 12 березня 2022 р. про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави. Громадяни України можуть вільно обирати цей спеціальний режим для того, щоб оподатковуватися на більш вигідних умовах, ніж за загальними правилами”.
Публікуючи це повідомлення, ми наголошували, що воно не має статусу нормативного акта, але при цьому дійсно інтерпретували його як позитивний підхід.
Проте, як бачимо, Мінфін Польщі змінив свою позицію. Нова позиція, оприлюднена днями, більше не містить інформації про спеціальні правила щодо сплати податків українцями до 31 грудня 2022 р. чи щодо можливості збереження центру життєвих інтересів українських біженців в Україні у воєнний час.
Що робити українцям, які працюють віддалено з Польщі?
З огляду на оприлюднені позиції Мінфіну Польщі ми не маємо простої відповіді. Ми радимо звернутись до податкових консультантів і детально проаналізувати свій конкретний випадок.
Окремо акцентуємо, що водночас Україна робить кроки для налагодження обміну інформацією про фінансові рахунки з іноземними органами.
Що робити для збереження податкових надходжень України?
Необхідно довести до позитивного результату адвокацію щодо застосування положень Конвенцій про уникнення подвійного оподаткування на користь України. Відповідну роботу зі збереження податкових надходжень українців, що виїхали після війни, раніше анонсували різні представники влади (1, 2). BRDO також продовжить докладати зусиль в цьому напрямку, адже це питання актуальне не лише для Польщі.
Дисклеймер: звертаємо увагу, що зазначені матеріали не є правовими актами. Визначення місця і порядку сплати податків – комплексне юридичне питання, яке може потребувати консультацій фахівців або офіційних органів.
Джерело: BRDO