Уряд ухвалив Порядок набуття та втрати статусу сирітських творів та сирітських об'єктів суміжних прав


◦ Зміни в законодавстві
21.12.2023

Постановою від 15.12.2023 р. № 1312 Кабінет Міністрів України затвердив Порядок набуття та втрати статусу сирітських творів, фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань, умов їх дозволеного використання та ведення реєстру. 

Як пояснив заступник Міністра економіки Віталій Кіндратів, специфіка використання сирітських творів та сирітських об'єктів суміжних прав (тобто творів/об'єктів суміжних прав, суб’єкти майнових прав яких не ідентифіковані, або місцезнаходження яких не встановлене) передбачена новою редакцією Закону України «Про авторське право і суміжні права». Такі твори та об'єкти суміжних прав можуть використовуватись бібліотеками, музеями, архівами тощо після вжиття заходів із ідентифікації та належного розшуку авторів та інших суб’єктів авторського права та суміжних прав, та набуття відповідного статусу за результатами розшуків.

«Ухвалений Урядом підзаконний акт чітко та покроково регламентує дії закладів культури, які мають намір використовувати наявні у них сирітські твори та сирітські об'єкти суміжних прав після набуття ними відповідного статусу. Також чітко виписана процедура втрати творами та об'єктів суміжних прав статусу сирітських за заявою суб’єктів авторського права або суміжних прав. В цілому запропонований механізм дозволить закладам культури та українцям повноцінно користуватися культурними цінностями українського народу. І водночас надійно та у повній відповідності до міжнародних практик та стандартів захищає авторські та суміжні права», — зазначив Віталій Кіндратів.

Порядок набуття та втрати статусу сирітських творів та сирітських об'єктів суміжних прав визначає, зокрема процедуру пошуку суб’єктів авторського права чи суміжних прав. Так, заклад має подати відповідне оголошення щодо розшуку таких суб’єктів (публікується на офіційному сайті Національного органу інтелектуальної власності (НОІВ)), провести пошук у наявних базах, зокрема міжнародних, надати НОІВ визначені документи, після чого Нацорган ухвалює рішення та вносить такі твори та об'єкти суміжних прав до відповідного реєстру.

Ретельно розписана у Порядку також процедура втрати творами та об'єктами суміжних прав статусу сирітських. Суб’єкти авторського права чи суміжних прав мають подати до НОІВ відповідну заяву, вмотивоване підтвердження наявності прав на твір тощо. В разі, якщо надані підтвердження є достатніми, твір або об'єкт суміжних прав втрачає статус сирітського.

Крім того, Порядок регламентує ведення НОІВ реєстру, інформацію, яка має міститися у ньому тощо. Реєстр почне працювати з дати набрання чинності Порядку набуття та втрати статусу сирітських творів та сирітських об'єктів суміжних прав.

Порядок набрав чинності 20.12.2023 р.

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП