Верховна Рада планує змінити правила працевлаштування осіб з інвалідністю


◦ Трудовi вiдносини
◦ Особливі категорії працівників
◦ Зміни в законодавстві
◦ Перспективні проєкти
23.03.2023

22 березня 2023 р. Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендував Верховній Раді України розглянути у повторному першому читанні євроінтеграційний проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю за реєстр. № 5344-д, доопрацьованого Комітетом.

Робота над цим комплексним та системним законопроєктом триває з червня 2021 року. Основна мета майбутнього Закону — забезпечити на належному рівні, з урахуванням досвіду країн ЄС, реалізацію особами з інвалідністю свого права на працю. Відповідне право гарантує Конституція України, Конвенція ООН про права інвалідів, Конвенція МОП 1983 року «Про професійну реабілітацію та зайнятість інвалідів» № 159.

За словами голови підкомітету з питань соціального захисту і реабілітації осіб з інвалідністю та регулювання діяльності їх підприємств і громадських об'єднань Сергія Гривка, кількість осіб з інвалідністю в Україні сягає майже 2,7 мільйонів людей (лише 30,7% з них працевлаштовано приватним бізнесом). А з урахуванням широкомасштабної військової агресії росії проти нашої держави їхня кількість щодня збільшується. Війна призводить до повної або часткової втрати функціоналу як цивільних громадян, так і Захисників/Захисниць держави.

Тож після перемоги України над ворогом неминуче та гостро постане питання працевлаштування великої кількості громадян на «розумні» (ергономічні) місця, тобто належним чином облаштовані робочі місця, що враховують особливості фактичного стану людини, зокрема фізичного.

Наразі в чинному законодавстві немає стимулів для роботодавців працевлаштовувати осіб з інвалідністю. Натомість існує неефективна система штрафів роботодавців за незабезпечення виконання 4%-ї квоти робочих місць для відповідної категорії громадян. Роботодавці часто обирають сплатити штраф, аніж облаштувати робоче місце для людини з інвалідністю та найняти її на роботу. 

За рахунок публічних фінансів держава підтримує громадські об’єднання осіб з інвалідністю як шляхом звільнення від сплати різних видів податків, так і шляхом прямого фінансування з Державного бюджету, а також коштом соціального страхування. Водночас культура звітування перед широкою громадськістю щодо кількості працевлаштованих осіб з інвалідністю та використаних коштів перед платниками податків дотепер системно не напрацьована. Звичка вести прозору статистику та звітність притаманна зазвичай молодим громадським об’єднанням, які, зокрема, мали досвід звітування перед європейськими та американськими донорами за використані гранти.   

Про неефективність діючої системи інтеграції осіб з інвалідністю на ринок праці свідчать також такі дані: за підсумками 2022 року Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю створено для осіб з інвалідністю лише 143 робочих місця (у 2021 році — 321).

Своєю чергою, реалізація положень доопрацьованого Комітетом на повторне перше читання законопроєкту за реєстр. № 5344-д, у разі його прийняття, забезпечить збільшення рівня зайнятості осіб з інвалідністю. Зокрема, передбачено працевлаштування громадян до органів державної влади, комунальних установ і організацій.  За потреби людину з інвалідністю буде забезпечено на роботі соціальним супроводом (персональний асистент, переклад жестовою мовою тощо). На думку експертів Кабінету Міністрів України, можливість працевлаштуватися в публічному секторі буде особливо цікавою для демобілізованих військовослужбовців, які забезпечили Перемогу держави.

Крім того, законопроєкт передбачає збільшення кількості цільових надходжень на соціальний захист людей з інвалідністю. При цьому роботодавцю пропонуватимуться альтернативні механізми підтримки людей з інвалідністю (на вибір), а саме:

  • облаштовувати робочі місця для осіб з інвалідністю;
  • сплатити цільовий внесок на підтримку їхнього працевлаштування до спеціального фонду державного бюджету (кошти якого витрачатимуться цільово );
  • придбати продукцію/послугу, виготовлену соціальними підприємствами або підприємствами із захищеною зайнятістю (більшість штатних працівників яких мають інвалідність).

На прохання громадських організацій перебачено, що кошти цільового фонду соціального захисту осіб з інвалідністю скеровуватимуться також і на фінансування витрат на їхнє навчання.

При цьому розширюються категорії підприємств, які можуть користуватися фінансовою підтримкою від держави, наприклад підприємства захищеного працевлаштування, які матимуть на меті не отримання прибутку, а забезпечення роботою осіб з важкими формами функціональних обмежень.

На важливості звітування та контролю системи працевлаштування осіб з інвалідністю в Україні наголошує найбільша в Україні громадська організація осіб з інвалідністю ГО Всеукраїнська організація «Союз осіб з інвалідністю України», яка працює з 1991 року та об’єднує сотні тисяч осіб з інвалідністю на всеукраїнському та місцевому рівнях. 

Проєкт Закону передбачає регулярну звітність про сплачені суми до цільового фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, кількість створених «розумних» місць та кількість працевлаштованих громадян.

Враховуючи важливість вкладу громадськості в розбудову державних процесів, проєкт Закону передбачає засади взаємодії держави та громадянського суспільства, зокрема осіб з інвалідністю та організацій, що їх представляють. Завдання держави – створити умови для їхньої участі у громадському діалозі, в тому числі з питань соціального захисту осіб з інвалідністю.

 


Відділ передплати
0 800 214 008

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП