Державна податкова служба України інформує, що в Україні триває виборчий процес і актуальним питанням на сьогодні для членів територіальних та дільничних виборчих комісій, які працюють на підставі цивільно-правових договорів, а також тих, що здійснюють повноваження не на платній основі, є оподаткування доходу у вигляді коштів, отриманих зазначеними членами виборчих комісій, а також відображення цього доходу у податковій звітності.
Повідомляється, що сума винагороди, яка отримується головою, заступником голови, секретарем або в разі їх відмови іншими членами територіальної виборчої комісії, дільничної виборчої комісії на підставі укладеного цивільно-правового договору оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 %. Цей дохід відображається податковим агентом у податковому розрахунку за ф. № 1ДФ з ознакою доходу «102».
При цьому в таблиці 6 Звіту з ЄСВ члени виборчої комісії, з якими укладені договори цивільно-правового характеру, відображаються з кодом застрахованої особи «64».
Крім того, оплата праці членів виборчих комісій (зокрема тих, що здійснюють повноваження не на платній основі) в день місцевих виборів, дні встановлення підсумків голосування та результатів місцевих виборів включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як інший дохід з відповідним оподаткуванням. Він відображається податковим агентом у податковому розрахунку ф. № 1ДФ з ознакою доходу «127».
Звертаємо увагу, що це стосується виборчих комісій, що зареєстровані як юридичні особи, а не роботодавців членів комісій, де за ними може зберігатися середній заробіток тощо. Питання трудових та соціальних гарантій членів виборчих комісій на місцевих виборах розглянуто в журналі «Заробітна плата» № 9/2020 у статті «Місцеві вибори — 2020: гарантії задіяним працівникам».