Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці нагадало про зміни у виплаті відпускних під час воєнного стану.
Право кожного громадянина на працю та відпочинок гарантовано Конституцією України (ст. 43, 45). Законодавством України передбачено надання відпусток для відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи.
Змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 р. № 2352-IX до ст. 115 КЗпП передбачено, що заробітна плата працівникам за весь час відпустки виплачується до початку відпустки, якщо інше не передбачено трудовим або колективним договором. Ця норма діє з 19 липня 2022 р.
Норми ст. 115 КЗпП узгоджено з положеннями п. 2 ст. 7 Конвенції Міжнародної організації праці про оплачувані відпустки № 132 від 24.06.1970 р. Таким чином, заробітна плата за весь час відпустки у загальному випадку повинна бути виплачена не пізніше моменту початку відпустки. Моментом початку відпустки доцільно вважати нуль годин нуль хвилин першого календарного дня відпустки, зазначеного в рішенні про її надання.
При цьому трудовим або колективним договором можуть бути встановлені інші умови здійснення такої виплати. Закон прямо не визначає заборони можливості визначення в колективних чи трудових договорах термінів виплати, що припадають на період після початку відпустки. Водночас відповідно до ст. 9 КЗпП умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно із законодавством України про працю, є недійсними.
Як правило, умови, у т. ч. договорів про працю, щодо відтермінування належних працівникові виплат на більш пізній момент вважаються гіршими порівняно з умовами виплати їх у гарантований законодавством термін або раніше.
З метою уникнення конфліктів і спорів вважаємо недоцільним під чакс укладення договорів вносити до них положення, що не відповідатимуть нормам ст. 115 КЗпП.