Зарплату без сплати ЄСВ не отримати


25.03.2020


НБУ в листі від 23.03.2020 р. № 57-0009/14994 роз’яснив банкам суть змін, внесених до Закону про ЄСВ «антивірусним» Законом № 533, і наголосив, що від сплати ЄСВ звільнені лише деякі самозайняті особи і лише «за себе». Виплата зарплати найманим працівникам має супроводжуватися одночасною сплатою ЄСВ і банки повинні це питання контролювати.

 

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 23.03.2020 р. № 57-0009/14994

Банкам України
Незалежній асоціації банків України
Асоціації українських банків


Про Закон України № 533

Національний банк України повідомляє, що 18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі — Закон № 533).

Законом № 533 внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі —Закон про ЄСВ).

Зокрема, розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про ЄСВ доповнено новим пунктом 9 10, згідно з яким «тимчасово звільняються від нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 5 1 частини першої статті 4 цього Закону, в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року за себе».

До таких осіб відносяться тільки:
фізичні особи — підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Одночасно зазначаємо, частина друга статті 24 Закону про ЄСВ поширюється на платників єдиного внеску, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону.

Банки приймають від платників, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 Закону про ЄСВ, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Національним банком України.

Порядок прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати затверджений наказом Міністерства доходів і зборів від 09.09.2013 № 453.

Просимо довести зазначену інформацію до відома клієнтів.

 

Заступник Голови
С. Холод

 


◦ Карантин
◦ Облік та оподаткування
◦ ПДФО та ВЗ
◦ ЄСВ
ДЕМО ДОСТУП