Зміни щодо оподаткування ПДФО


04.01.2021

Головне управління ДПС у Київській області повідомляє, що відповідно до змін та доповнень, внесених до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі — ПКУ) Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 04.12.2020 № 1072-IX (далі — Закон № 1072), до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб не включається:

Так, відповідно до ст. 2 Закону № 1071, застрахована особа має право на отримання одноразової матеріальної допомоги у розмірі 8,0 тис. грн.

Така застрахована особа має бути найманим працівником суб’єкта господарювання, основний вид економічної діяльності якого заявлений першим у відомостях з ЄДР станом на 31.10.2020 та відповідати визначеним у Переліку основних видів економічної діяльності стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи, пов'язані із поширенням COVID-19, що призводять до тимчасової зупинки роботи суб’єкта господарювання  (далі — Переліку), або ФОПом, основний вид економічної діяльності якого заявлений першим у відомостях з ЄДР станом на 31.10.2020 та відповідає визначеним у Переліку.

  • дохід, виплачений (наданий) роботодавцем за рахунок коштів одноразової матеріальної допомоги СГ, що виплачується за рахунок коштів державного бюджету відповідно до ст. 3 Закону № 1071.

Відповідно до ст. 3 Закону № 1071, суб’єкти господарювання — юридичні особи, які на дату набрання чинності цим Законом вимушено скоротили або можуть скоротити передбачену законодавством тривалість робочого часу працівника, у тому числі через простій, після впровадження обмежувальних протиепідемічних заходів, пов'язаних із поширенням COVID-19, за їх зверненням можуть отримати одноразову матеріальну допомогу для виплати таким працівникам.

Розмір такої допомоги визначається пропорційно робочому часу працівника, який скорочено або заплановано скоротити, у тому числі через простій, та не може перевищувати 8,0 тис. грн на одного працівника.

  • суми недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також суми пені та штрафів, нараховані на ці суми недоїмки, списані платнику єдиного внеску відповідно до п. 9 прим. 15 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон про ЄСВ).

Так, відповідно до п. 9 прим. 15 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про ЄСВ підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на 01.12.2020 р. суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску фізичним особам - підприємцям (крім ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування) та особам, які провадять незалежну професійну діяльність, за період з 01.01.2017 р. до 01.12.2020 р., а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 01.03.2021 р.:

а) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 01.01.2017 р. до дати подання заяви вважалися платниками, - фізичними особами - підприємцями (крім ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування) - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи ФОП заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог част. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ за період з 01.01.2017 р. до 01.12.2020 р. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше;

б) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 01.01.2017 р. до дати подання заяви вважалися платниками, - особами що провадять незалежну професійну діяльність, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог част. 2 ст. 6 Закону № 2464 за період з 01.01.2017 р. до 01.12.2020 р. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.

  • суми, списані відповідно до п. 2 прим. 3 та п. 2 прим. 4 підрозд. 10 розд. XX ПКУ.

Відповідно до п. 2 прим. 3 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, у разі погашення у повному обсязі грошовими коштами платниками протягом шести місяців з дня набрання чинності Законом України від 04.12.2020 № 1072-IX суми податкового боргу (без штрафних санкцій, пені, крім несплачених процентів за користування розстроченням/відстроченням), що виник станом на 01.11.2020 р., та за умови сплати поточних податкових зобов'язань у повному обсязі, штрафні санкції і пеня, що залишилися несплаченими на дату повної сплати такого податкового боргу, підлягають списанню у порядку, визначеному для списання безнадійного податкового боргу, за заявою платника податків.

Згідно п. 2 прим. 4 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, контролюючий орган здійснює списання без подання заяви платником податків податкового боргу (у т. ч. штрафних санкцій і пені) платника податків, сукупний розмір якого за усіма податками і зборами не перевищує 3060 грн (включно), що за даними ІТС ДПС обліковувався станом на 01.11.2020 р. та залишився несплаченим/непогашеним станом на дату списання такого боргу.


◦ Зміни в законодавстві
◦ Облік та оподаткування
◦ ПДФО та ВЗ
ДЕМО ДОСТУП