Звільнення від сплати ЄСВ підприємців, які є найманими працівниками


26.01.2021

ДПСУ розмітила в ЗІР відповідь на запитання, чи звільняються від сплати ЄСВ за себе ФОПи та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які одночасно є найманими працівниками (застрахованими особами)?

Роз’яснюється, що відповідно до пп. 4 та 5 частини першої ст. 4 Закону про ЄСВ платниками єдиного є фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» від 13.05.2020 року № 592-IX, який набрав чинності 01.01.2021 р., внесено зміни до Закону про ЄСВ, зокрема, ст. 4 Закону № 2464 доповнено частиною шостою.

Так, згідно з частиною шостою ст. 4 Закону № 2464 особи, зазначені у пп. 4 і 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе ЄСВ за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

Такі особи можуть бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ, встановленої Законом про ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.


Від редакції додамо, що ДПСУ, на жаль, не дає рекомендацій, як це має виглядати практично: які потрібно підтвердження, довідки тощо. Немає такої інформації і в новій редакції Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 21.12.2020 р. № 790. (Зверніть увагу, що на сайті Верховної Ради України ця Інструкція в старій редакції).


◦ Облік та оподаткування
ДЕМО ДОСТУП