Як святкують Новий рік у світі


Свято Нового року — це особливий день. Воно об’єднує всіх жителів нашої планети незалежно від віросповідання та поглядів. Навіть ті, хто не вірить ані у Святого Миколая, ані в Діда Мороза чи Санта-Клауса, все одно відзначають закінчення старого і початок нового року. Тож у статті ми підготували інформацію про традиції та дати святкування Нового року в різних країнах

Країни, що святкують Новий рік 1 січня

Фінляндія

Фінляндія вважається справжнісінькою Батьківщиною Діда Мороза. Щоправда, тут його називають Йоулупуккі й живе він у Лапландії. Опівночі фіни виходять на вулицю й масово запускають феєрверки. Потім вдома вони ворожать на майбутній рік. Зазвичай це роблять на воску та олові. В одному з міст Фінляндії — Кемі проходить щорічний сніжно-льодовий фестиваль. Поблизу цього міста розташований і сніжно-крижаний замок розміром 20 тисяч квадратних метрів — гордість усієї країни.

 

Німеччина

Перед Новим роком німці бажають «Guten Rutsch!» — скорочення від вислову «Einen Guten Rutsch ins neue Jahr!», що дослівно означає «хорошого входження в Новий рік». У Німеччині, як і в багатьох інших країнах, останні 10 секунд року, що минає, відраховують вголос. Потім обіймаються і бажають один одному «Щасливого Нового року!». Після цього запалюють бенгальські вогні або запускають в нічне небо феєрверки. У новорічну ніч шампанське п’ють скрізь у світі. Але тільки німці мають для Нового року свій особливий тост: «Prosit Neujahr!». Слово «prosit» походить з латинської мови й означає «за ваше здоров’я!».

 

Франція

Французькі малята, як і всі діти світу, страшенно полюбляють подарунки. Щоб отримати їх у новорічну ніч, діти виставляють свої черевички біля каміну в надії, що Пер Ноель наповнить їх приємними речами. Пер Ноель — це добрий чарівник, такий самий, як Святий Миколай. Проте на випадок, якщо раптом хазяїн Нового року не зможе відвідати їх, маленькі французи також пишуть листи Санта-Клаусу, який, до речі, завжди відповідає їм новорічною листівкою. Утім, подарунки отримують лише слухняні дітлахи. У Франції вірять, що до бешкетників приходить Пер Фуетар (рогатий дід). Він відшукує неслухняних дітей, які погано поводилися протягом року, і дарує їм замість ласощів та іграшок вуглинку.

Французи, як і інші народи, прикрашають до свята ялинку. У стародавні часи вони вішали на її гілочки яблука та цукерки, зараз же прикрашають звичайними іграшками, а на підлогу ставлять сантони — дерев’яні або глиняні фігурки. До того ж французи страшенно люблять солодощі. Перед запіканням новорічного пирога вони часто додають до нього біб. Той, кому дістався такий сюрприз, стає «бобовим королем». Це означає, що друзі та родичі мають виконувати його жартівливі забаганки протягом усього новорічного вечора.

 

Австрія

В Австрії символами удачі та достатку в Новому році здавна вважаються сажотрус і свиня. За давніх часів у Новий рік, коли на вулиці з’являвся сажотрус, люди бігли за ним, намагаючись доторкнутися й забруднитися сажею. Згідно зі звичаєм 1 січня на обід потрібно їсти свинину (на щастя), хрін (на здоров’я) і зелений горошок (щоб гроші водилися). Монетний двір у Відні вже не один десяток років чеканить до Нового року спеціальну монету-сувенір, на якій зображено хлопчика верхом на свині.

 

США

Традиції святкування Нового року у США загалом дуже схожі на українські. Тільки там усе відбувається в подвійному масштабі. До того ж для американців характерний певний культ прикрашання своїх будинків. Наприклад, 34-ту вулицю в Балтиморі (штат Меріленд) навіть називають масовим світловим шоу. Тут жителі щороку проводять змагання на найяскравіший і найгарніший будинок. Ще однією відмінністю є те, що американським діткам подарунки під ялиночку (точніше під «різдвяне дерево») приносить Санта-Клаус. Він пробирається в будинок через комин, а вдягнений у червону куртку й штани.

 

Великобританія

Жителі Великої Британії прихід Нового року гучно не відмічають. Ніхто нікого не запрошує в гості. Проте існує неписане правило, за яким у новорічний вечір або ніч кожен може без жодних запрошень прийти на свято в будь-який дім, навіть до незнайомих людей, і буде привітно прийнятий. Гостю слід принести із собою якусь випічку, віскі й хоча б невеликий шматочок вугілля, кинути його в сімейне вогнище й побажати, щоб вогонь в цьому будинку горів довго-довго.

 

Італія

А от Італія загалом святкує Новий рік так само, як і більшість українців. Єдине, що опівночі італійці як дуже емоційна нація починають голосно кричати. До діток у цій країні приходить Баббо Натале, що означає «різдвяний тато». Але головним новорічним персонажем там залишається фея Бефана — добра стара чарівниця, яка входить до будинку через пічну трубу й кладе маленькі подарунки в черевички дітей. Неслухняним діткам вона залишає вуглинку або ж купу попелу.

А от розмови про те, що в новорічну ніч італійці викидають з балконів у двір або просто на вулицю непотрібні домашні речі (посуд, зламані меблі тощо), лише міф.

У Римі існує традиція: у святкову ніч стрибати з мосту в річку Тибр на щастя. А у Венеції є звичай цілуватися в новорічну ніч. Площа Святого Марка під бій годинника і гуркіт салютів рясніє сотнями парочок, які цілуються.

 

Нідерланди

Жителі цієї країни починають святкувати ще з кінця листопада. П’ятого грудня вони святкують Клозум на Схірмоннікоге (назва Klozum означає «Дядя Клаус». Відзначення цього дня подібне до традиції святкування Дня Святого Миколая). У цей період країна стає помаранчевою від нескінченної кількості вогників. Закінчується святковий період 31 грудня разом із завершенням старого року.

Роль Діда Мороза тут виконує старець Сінтерклаас, який колись був відомим сажотрусом і який прибуває до нідерландських земель на великому кораблі з Іспанії, і цю подію щороку транслюють по всіх каналах країни. У нього є помічники, яких називають Чорними Пітерами і які роздають усім солодощі.

 

Туреччина

У цій країні Новий рік не такий яскравий, як в інших східних державах. Мусульманам забороняється прикрашати ялинку, святково оздоблювати дім і кликати Діда Мороза. Вони проводять новорічний вечір за сімейною вечерею, переглядаючи святкові передачі. Хоча славнозвісний Святий Миколай (який був реальною людиною й став прототипом для вигаданих Санта-Клауса і Діда Мороза) народився саме в Туреччині. Це сталося у ІІІ столітті нашої ери в місті Демре. Там є церква Святого Миколая, де 6 грудня (ймовірна дата смерті святого) проводять служіння протягом трьох днів.

 

Естонія

У цій балтійській країні є досить незвична традиція — зустрічати Новий рік у сауні. Нібито тоді естонці входять у наступний рік чистими й здоровими. А роль Діда Мороза у них виконує сажотрус, який має принести щастя в дім.

 

Аргентина

Тут є цікава передноворічна традиція — аргентинці викидають непотрібні старі газети, журнали, зошити, тож 31 грудня всі міста всипані папером. Ще одна особливість: у новорічну ніч аргентинці не обмінюються подарунками — вони це роблять на Різдво.

 

Панама

Роль курантів тут виконують сирени. Таким чином панамці привертають до себе увагу Нового року. Найшокуючою традицією Панами вважається спалювання опудал чинних політиків. Вважається, що завдяки цьому місцеві жителі позбавляються проблем.

 

Греція

Перше січня в Греції — це не лише Новий рік, а й День пам’яті Святого Василя, покровителя малозабезпечених. Здавна греки вважали, що він проникає в будинки християн так само, як італійська Бефана. На знак поваги Василю на столі залишають їжу, адже невідомо, коли може з’явитися бажаний гість.

 

Японія

Проводжаючи старий рік, в Японії ставлять на стіл довгу локшину тосі-косісоба — символ довголіття, рисове печиво — символ достатку в сім’ї, страви з гороху — символ здоров’я, з риби (віддають перевагу коропові) — символ сили. Будинок вони прикрашають спеціальною ялинкою, яка називається кадомацу і складається з бамбуку, рисових соломинок і гілля сосни. Це все сплітають разом, а потім прикрашають листям папороті й мандарина. Настання Нового року в Японії святкують майже цілий місяць.

Роль Діда Мороза в цій країні виконує божество Хотеносе. Воно зображається у вигляді товстого веселого чоловіка з великим мішком за спиною. Але, на відміну від Діда Мороза і Санта-Клауса, в нього є очі на потилиці. І багато дітей вірять, що Хотеносе все бачить і все знає про їхні витівки. Пам’ятаючи це, вони намагаються поводитися гідно, інакше не отримають подарунка, навіть якщо напишуть лист.

У новорічну ніч дзвони храмів відбивають 108 ударів. З останнім ударом належить лягати спати, щоб встати перед світанком, вийти на вулицю й зустріти Новий рік з першими променями висхідного сонця. Для тих же, хто проспить, новий рік буде невдалим. Подарунками японці обмінюються зранку. Найпоширеніші подарунки — листівка із зображенням тварини, яка символізує прийдешній рік, а також граблі, нібито для того, щоб «загребти» якомога більше щастя.

 

Країни, де за традицією Новий рік настає в інші дні року

 

Китай

Китайці святкують Новий рік не з 31 грудня на 1 січня, а між 17 січня та 19 лютого (тоді коли випадає молодий місяць). Насправді в Китаї святкування проходять масштабно. Це пов’язано із вірою китайців у те, що Новий рік оточує багато злих духів, яких потрібно відлякувати. Найкраще це робити гучними звуками, хлопавками, петардами і найголовніше — світлом. Тому всі вуличні процесії освітлюються тисячами паперових ліхтариків. Також вважається, що на новорічному столі обов’язково мають бути зрізані нарциси.

Є у китайців і аналог українській новорічній ялинці — це дерево світла, яке прикрашають квітами, гірляндами та ліхтариками. Китайського Діда Мороза звати Дун Че Лао Рен. Він кладе свої подарунки у шкарпетки, які дітки завбачливо у переддень Нового року вішають на стіни.

 

Індія

Перше січня в цій країні — свято за вибором: індійці самі вирішують, чи святкувати Новий рік цього дня. Крім того, тут існує кілька варіантів святкування приходу Нового року, адже в Індії його зустрічають кілька разів на рік. Зокрема, 22 березня настає новий рік за єдиним національним календарем Індії. У штаті Махараштра його відзначають під назвою Гуді Падва, а в штаті Андхра Прадеш — Угад. У штаті Керала Новий рік святкують 13 квітня. Він носить назву Виш. Сикхи в цей же день відзначають свій Новий рік — Вайсакхі. У Південній Індії восени широко відзначають свято Дівапалі, яке означає й прихід нового року.

Одне з найяскравіших свят — Бенгальський Новий рік, або Холі — фестиваль фарб, який проходить на початку весни. У перший вечір спалюють опудало богині Холіки, через вогонь проганяють худобу й ходять по вугіллю. Потім починаються веселі гуляння, осипання один одного яскравими фарбами й поливання фарбованою водою.

 

Шотландія

У Шотландії ніч з 31 жовтня на 1 листопада вважається початком нового року. Самайн — це стародавнє кельтське свято на честь закінчення збору врожаю і початку нового року. Коли було прийнято християнство, Самайн став Днем всіх святих, а попередня ніч — Хелловін. Вогонь, свічки і багаття — обов’язковий атрибут свята. Між вогнищем проганяють худобу, а через вогонь стрибають люди. Це стародавній ритуал очищення вогнем. У кельтських народів, у Шотландії, Ірландії й на острові Мен ніч з 31 жовтня на 1 листопада і зараз вважається початком нового року.

 

Ізраїль

Єврейський Новий рік Рош ха-Шана настає у вересні або жовтні. У це свято заведено вітати один одного побажанням бути вписаним у «Книгу життя». У період святкування належить їсти яблука з медом, щоб наступний рік був солодким. Під час служби обов’язково сурмлять у ріг — шофар, що символізує виклик на Божественний суд і закликає до покаяння. Вважається, що саме на Рош ха-Шана був створений перший чоловік Адам і сталося вигнання з раю.

 

Таїланд

Традиційно в Таїланді свято починається 13 квітня й триває три дні. Вона має назву Сонкран, що означає обертання нашої планети навколо Сонця. Відповідно, коли Земля зробить повний оберт, починається Новий рік. Традиційно більшість тайців сповідують буддизм, тому їх свято починається із вшанування священнослужителів у храмах і піднесення їм кращих фруктів. Після такого ранкового ритуалу у тайців починаються справжні масові гуляння: із танцями, слонами, квітами, прикрасами і водою. Так, саме водою, адже всі обливають одне одного. Жителі Таїланду впевнені: чим більше людину обіллють, тим щасливішою вона буде наступного року. У деяких містах навіть проводять «фестивалі води». Однак про так званого Діда Мороза тайські діти нічого не знають…

 

Саудівська Аравія

У цій країні немає точної дати настання Нового року. В ісламських країнах, де відлік років йде від Хіджри (часу, коли пророк Мухаммед вивів мусульман з Мекки до Медіни), рік настає в перший день місяця мухаррам. Дата настання плаваюча — щороку вона зсувається на 11 днів. Тому точної дати настання Нового року не існує. Але це нікого й не турбує — в більшості мусульманських країн Новий рік ніяк не відзначають.

 

Ефіопія

Коли закінчується сезон дощів, в Ефіопії зустрічають Новий рік — Енкутаташ. Це свято настає 11 вересня. Ефіопці споруджують високі багаття з евкаліпта й ялин. На головній площі Аддис-Абеби збираються містяни й спостерігають, в який бік впаде обгоріла верхівка головного багаття — у тій стороні в прийдешньому році буде гарний урожай. Під час святкування носять традиційний одяг, ходять до церкви та в гості. Діти в яскравому вбранні роздають вінки з квітів, ходять по сусідах, а за грошову винагороду дівчатка співають, а хлопчики малюють картинки.

 

Іран

В Ірані новорічні урочистості тривають цілий тиждень. На Новий рік тут заведено дарувати один одному яйця, що пов’язано з однією стародавньою легендою. Колись у день весняного рівнодення міфічний цар персів Джемшид влаштував щось на зразок феєрверку і обдарував усіх курячими яйцями, які символізували зародження життя.

Країна має власний календар. Наприклад, зараз у цій країні 1395 рік. Іранський календар, або Сонячна хиджра, — астрономічний сонячний календар, який був розроблений за участю Омара Хайяма і з тих пір кілька разів уточнювався. Новий рік в Ірані святкують у перший день весни, що відповідає 22 березня григоріанського календаря. Свято Нового року в Ірані іменується Новруз (або Норуз), а перший весняний місяць — Фавардін.

Глава сім’ї в Ірані на Новий рік дарує домочадцям новий одяг. На святкові столи неодмінно ставляють часник, оцет, проросле зерно, сік молодих колосків, тарілку з плаваючим зеленим листям, а іноді й келихи з живими рибками. Хороша прикмета — перебити старий глиняний посуд.

 

Підготувала Галина Фольварочна,

заступник головного редактора журналу «Кадровик України»

 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП