Як відзначають 8 Березня в інших країнах


Міжнародний жіночий день — це особливий весняний день, коли чоловіки зранку метушаться біля квіткових магазинів, а жінки отримують більше, ніж зазвичай, компліментів та подарунків. Тож цей день можна було б сміливо перейменувати на Свято весни.

Незважаючи на те що кожного року вирують пристрасті, чи варто вітати жінок з цим святом чи може слід виключити його з переліку святкових днів, оскільки більшість вважають його радянським рудиментом, редакція журналу підготувала інформацію, в яких країнах світу цей день вважається святковим.

 

Дещо з історії

Насамперед зазначимо, що щорічне відзначення 8 Березня як Міжнародного жіночого дня було започатковано Організацією Об'єднаних Націй у 1977 р. — саме цей рік був проголошений ООН Міжнародним роком жінки. А вперше його відсвяткували у США в 1909 р. У Європі Міжнародний жіночий день вперше було відзначено 19 березня 1911 р. (в Австрії, Данії, Німеччині й Швейцарії). Тоді близько мільйона демонстрантів вийшли на вулиці з вимогою надати жінкам виборче право, право на оплату праці нарівні з чоловіками та право обіймати державні посади. У 1914 р. 8 Березня вже відзначалося у восьми країнах: США, Великій Британії, Австрії, Данії, Швейцарії, Німеччині, Нідерландах та Російській імперії, до складу якої входила й Україна. Восьме березня стало офіційним святом у СРСР лише в 1965 р., а в 1977-му за радянської ініціативи воно отримало статус міжнародного. Упродовж XX століття в СРСР та країнах соцтабору Міжнародний жіночий день відзначався як державне свято.

 

Країни, де 8 Березня відзначається на державному рівні

Міжнародний жіночий день, крім України, Білорусі, Молдови, Грузії, РФ, відзначається в Казахстані, Киргизстані, Таджикистані, Туркменістані, В’єтнамі, Камбоджі, Бразилії, Сальвадорі, Кубі тощо.

 

Казахстан

У Казахстані 8 Березня, яке відзначається з 1996 р., на державному рівні визнано вихідним святковим днем. У 1995 р. указом Президента Казахстану цей день визначений як Міжнародний жіночий день.

 

Киргизстан

У цій країні 8 Березня є офіційним неробочим святковим днем.

 

Таджикистан

Відповідно до Закону «Про святкові дні» (2011 р.) 8 Березня в цій країні святкується як День матері та є вихідним днем.

 

Туркменістан

У цій країні домінують сімейні цінності, відповідно, роль жінки тут значима. Свято 8 Березня до цього часу відзначається в Туркменістані, але з деякою перервою. У 2001 р. його скасував президент Сапармурат Ніязов. У цей період жіноче свято святкували під час Новруз-байрама 21–22 березня і називалося воно Національне свято весни і жінок Туркменістану. Однак у січні 2008 р. президент республіки Гурбангули Бердимухамедов підписав закон про внесення змін до Кодексу законів про працю і повернув Міжнародному жіночому дню статус святкового.

 

В’єтнам

У В’єтнамі жінок вітали ще дві тисячі років тому. Але в ті часи свято називалося День пам’яті сестри Чинг. Ця молода дівчина очолювала визвольну війну В’єтнаму від китайської агресії. Коли її військо потрапило в оточення, дівчина кинулась в річку, щоб не здаватися в полон. Після перемоги в цій країні соціалізму День пам’яті сестри Чинг перетворилося на 8 Березня. Цей день відзначається як державне свято, але не є вихідним днем.

 

Грузія

У цій країні 8 Березня не є державним святом, а отже, не є вихідним, проте жінок у цей день все одно вітають. Водночас 3 березня чарівне жіноцтво приймає вітання з Днем матері, який є державним.

 

Традиції святкування країн Європи

 

Італія

Італійці одні з небагатьох європейців, які до 8 Березня ставляться так само, як і українці. Проте цей день у них не є святковим. У 1946 р. Рада італійських жінок запропонувала символом свята зробити квітку мімози. З того часу в цей день італійським жінкам традиційно дарують букет жовтих мімоз. В Італії серед певної частини чарівної статі заведено святкувати 8 Березня в суто жіночому колі — таким чином вони відзначають свою незалежність.

 

Литва

Уперше свято 8 Березня було внесено до списку пам’ятних днів країни в 1994 р., але зі зміною влади в 1997 р. його виключили і повернули лише на початку 2002 р. Деякі вважають цей день святом приходу весни, а в деяких він асоціюється з радянськими часами.

 

Німеччина

У цій країні 8 Березня непопулярне й вихідного в цей день немає. До 1990 р. у НДР жінок вітали з цим святом, а у ФРН і не чули про нього. Коли країна об’єдналася, 8 Березня на короткий проміжок часу стало популярним, однак невдовзі про нього забули. У засобах масової інформації в цей день згадують про Міжнародний жіночий день, але жінок заведено вітати в травні на День матері. Єдиним містом, де 8 Березня є офіційним святковим днем, є Берлін.

 

Польща

У Польщі, як і в Німеччині, цей день не є святковим, але чоловіки все ж не забувають вітати жінок. На квіткових базарах з’являються весняні квіти, які надзвичайно швидко розбирають незважаючи на той факт, що деякі люди вважають це свято комуністичним.

 

Франція

У цій країні Міжнародний жіночий день непопулярний — його святкують лише комуністи та ліві. Жінок у Франції вітають у травні на День матері. При цьому вважається, що до молодих дівчат це свято не має жодного стосунку, тож їх вітають на День Святого Валентина в лютому.

 

Болгарія

У Болгарії 8 Березня не стало державним святом, це звичайний робочий день. Тож чоловіки мають можливість привітати не лише дружин, а й колег чарівної статі. Зазвичай на роботі після обіду влаштовуються гуляння або ж всім колективом вирушають у ресторан чи кафе. Останнім часом у деяких жінок в Болгарії ставлення до свята змінилося — його почали сприймати як атрибут радянських часів. Проте нерідко жінки на відміну від чоловіків з великим ентузіазмом вітають одна одну цього дня.

 

Підготувала Галина Фольварочна,

головний редактор газети «Консультант Кадровика»

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП