Розірвання трудового договору за результатами випробування (п. 11 ст. 40 КЗпП)


23 лютого 2021 р.

Звільнення працівника за результатами випробування до 2016 р. було окремою підставою для припинення трудових відносин і відбувалося згідно зі ст. 28 КЗпП. Але починаючи з 12.06.2016 р. ця норма відповідно до Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо випробування при прийнятті на роботу» від 17.05.2016 р. № 1367-VIII була внесена до ст. 40 КЗпП. 

Нагадаємо, що під час укладення трудового договору може бути обумовлено угодою сторін випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яка йому доручається. Умова про випробування зазначається в наказі про прийняття на роботу, що передбачено ст. 26 КЗпП. 

Якщо протягом строку випробування роботодавець встановить невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі, він має право звільнити його протягом строку випробування, що передбачено ст. 28 КЗпП. При цьому працівника потрібно попередити про звільнення письмово за три дні. Але законодавством не визначено, які це мають бути дні — робочі чи календарні. На думку автора, доцільніше обчислювати цей строк у робочих днях, оскільки може статися так, що попередження припаде на п’ятницю, а звільнення, відповідно, — на наступний за вихідними понеділок, тож у такому випадку права працівника буде порушено. 

Чіткого визначення поняття «невідповідність виконуваній роботі (займаній посаді)» законодавство не містить. Але, зважаючи на практику, невідповідністю можна вважати нездатність працівника взагалі або належним чином виконувати доручену роботу (посадові обов’язки), показувати належний рівень роботи (наприклад, незадоволені клієнти чи невиконання планів, помилки в роботі тощо). Роботодавець самостійно визначає показники, що свідчать про невідповідність працівника роботі, на яку його прийнято. Але з метою уникнення спорів висновок про невідповідність працівника роботі чи посаді має бути обґрунтованим і документально підтвердженим, тож рекомендуємо в доповідних записках детально описувати таку невідповідність.

Підставою для розірвання трудового договору є невідповідність працівника займаній посаді, на яку його було прийнято. Це означає, що в разі переведення його на іншу посаду звільнити особу за п. 11 ст. 40 КЗпП не можна. Також зауважимо, що звільнення за цією підставою не належить до заходів дисциплінарного стягнення та відбувається без попередньої згоди профспілки

Розірвання трудового договору можливе лише до закінчення строку випробування. Відповідно і попередження, і звільнення працівника мають відбутися в межах цього строку. Наприклад, якщо строк випробування закінчується 19 лютого, роботодавець повинен письмово повідомити про звільнення 16 лютого. У разі пропуску цього строку припинити трудові відносини за п. 11 ст. 40 КЗпП не можна. 

Звільнення працівника зі згаданої вище підстави передбачає його обов’язкове письмове повідомлення, яке оформлюється в довільній формі. З метою уникнення спорів, радимо ознайомити працівника з повідомленням під підпис. Через три дні після отримання працівником повідомлення видається наказ про припинення трудових відносин за п. 11 ст. 40 КЗпП.

У день розірвання трудового договору з працівником проводять розрахунки, а саме виплачують належну йому заробітну плату, а також грошову компенсацію за невикористану відпустку, яка розраховується пропорційно до відпрацьованого часу (детальніше про звільнення за цією підставою (зі зразками документів) читайте в журналі «Кадровик України» № 12/2020). 

 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП