Тривалість відпусток у зв’язку з вагітністю та пологами й для догляду за дитиною в різних країнах світу


◦ Час відпочинку
◦ Відпустки
◦ Соціальні відпустки
◦ Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами або у зв'язку з усиновленням

За даними Жіночого консорціуму України ми підготували інформацію щодо тривалості відпустки для догляду за дитиною (у т. ч. відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами) та розмірів виплат, які отримують батьки в різних країнах світу

 

Швеція

Ця країна пропонує одну з найдосконаліших у світі систем для догляду за дитиною. Так звана «батьківська відпустка» тут триває 1 рік і 3 місяці. При цьому 60 днів зарезервовані для батька. Весь інший час батьки можуть поділити між собою, як вважатимуть за потрібне. Окрім цього, той з батьків, який доглядає за дитиною, отримує виплати в розмірі 73 % від заробітної плати.

Великобританія

Британські мами зобов’язані використати відпустку у зв’язку з пологами, яка триває два тижні після народження дитини. Крім цього, батьки можуть взяти до 50 тижнів відпустки для догляду за дитиною, з яких 37 — оплачувані. Батьки у відпустці отримують 90 % від середньотижневої заробітної плати. При цьому вони можуть використовувати відпустку по черзі частинами або навіть на якийсь час використати її одночасно.

Канада

У Канаді новоспеченим батькам надається 120 днів відпустки. Цей час вони можуть розділити між собою. А ось сума виплат залежить від провінції, в якій мешкає мама або тато. Наприклад, в Онтаріо — це 55 % від середнього заробітку за останні півроку, а у Квебеку — 70 % під час вагітності та в перші три місяці після народження дитини, а потім — також 55 %.

Китай

Оригінальна система відпусток у зв’язку з вагітністю та для догляду за дитиною існує в Китаї. У цій країні чим молодша мама, тим менша відпустка. Мамам до 23 років надається лише 98 днів відпустки. Проте жінки, старші за віком, можуть розраховувати на 120 днів відпустки. Крім того, відпустку можуть збільшити, якщо пологи пройшли з ускладненнями або народилися двоє і більше дітей. До речі, на таку саму відпустку може розраховувати й батько. Але оплачуються тільки 14 тижнів відпустки.

Німеччина

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами для німецьких жінок розпочинається з 34-го тижня вагітності й закінчується через вісім тижнів після пологів. За ці 14 тижнів жінці повністю виплачується сума її зарплати. Це називається «материнські гроші» (Mutterschutzgeld). Крім того, один з батьків може доглядати за дитиною до виповнення їй 14 місяців. Між іншим, мама з татом можуть розділити цей батьківський обов’язок між собою й доглядати за дитиною по черзі. За цей час їм виплачуються «батьківські гроші» (Elterngeld), розмір яких становить 67 % від заробітної плати того з батьків, хто доглядає за дитиною.

Ісландія

Це одна з небагатьох країн, де батьки активно користуються правом на згадану відпустку. За деякими даними, майже 90 % ісландських чоловіків побували у відпустці для догляду за дитиною. Триває вона 90 днів, а відповідні виплати становлять 80 % від зарплати.

США

Згідно з федеральним законодавством США американки мають право на 12 тижнів неоплачуваної відпустки після народження дитини (крім компаній з чисельністю менше 50 працівників — для них це фінансово обтяжливо). Це так званий Family Act, який забороняє роботодавцям звільнити жінку протягом 12 тижнів після пологів.

Оплачувана відпустка існує тільки в таких штатах, як Каліфорнія, Нью-Джерсі та Род-Айленд. Зокрема, в Каліфорнії виплати жінкам становлять 55 % від зарплати протягом 6 тижнів після народження дитини, у Нью-Джерсі — 67 % також протягом 6 тижнів, у Род-Айленді — всього 4 тижні. Також у найближчому майбутньому мами штату Нью-Йорк зможуть отримувати 12 тижнів оплачуваної відпустки для догляду за дитиною.

В інших штатах відповідні виплати жінкам можуть надаватися лише за домовленістю із роботодавцем.

 

Підготувала Галина Фольварочна,

заступник головного редактора журналу «Кадровик України»

 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП