Звільнення керівника на вимогу профспілки (ст. 45 КЗпП)


23 лютого 2021 р.

На вимогу профспілки роботодавець повинен розірвати трудовий договір з керівником підприємства, якщо він порушує законодавство про працю, про колективні договори і угоди, Закон № 1045. Не може бути розірвано трудовий договір з цієї підстави із заступниками керівників підприємств, з керівниками структурних підрозділів підприємств, у тому числі відокремлених. Якщо організація не має статусу юридичної особи, її керівник не може бути звільнений за ст. 45 КЗпП.

Підставою для пред’явлення профспілковим органом підприємства вимоги про розірвання трудового договору з керівником є:

  • порушення законодавства про працю; 
  • порушення норм Закону № 1045;
  • ухилення від участі в переговорах щодо укладення або зміни колективного договору, невиконання зобов’язань за колективним договором.

Профспілковий орган має право вимагати розірвання трудового договору з керівником навіть у разі одноразового порушення останнім законодавства про працю. Стаття 45 КЗпП зобов’язує власника припинити трудові відносини на вимогу профспілкового органу, що унеможливлює переведення керівника на іншу посаду. Процедура звільнення керівника є досить складною, особливо на підприємствах, де відповідно до його статуту право розірвання трудового договору перебуває в компетенції загальних зборів. У такому випадку на сьогодні законодавство не містить швидкого та ефективного способу звільнення керівника з посади. 

Якщо власник або керівник, стосовно якого пред’явлено вимогу про розірвання трудового договору, не згоден з цією вимогою, він може оскаржити рішення профспілки до суду у двотижневий строк з дня отримання рішення. У цьому разі виконання вимоги про звільнення зупиняється до винесення судом рішення.

Відповідно до частини третьої ст. 45 КЗпП, якщо рішення профспілки не виконано у двотижневий строк (якщо воно не оскаржується), виборний орган у цей же строк може оскаржити до суду діяльність або бездіяльність посадових осіб, до компетенції яких належить розірвання трудового договору з керівником. Процедура звільнення керівника на вимогу профспілки відбувається аналогічно процедурі припинення трудових відносин з керівником за п. 1 ст. 41 КЗпП. 

 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП