Бронювання і (середня) зарплата: хто і якому критерію має відповідати (оновлено)


◦ Оплата праці
◦ Середній заробіток
◦ Облік та оподаткування
◦ ЄСВ
◦ Військовий облік. Військова служба
◦ Бронювання
◦ Звітність
◦ Податкова звітність
◦ Єдиний звіт з ЄСВ і ПДФО
5809

04.12.2024

Урядом у новій редакції викладено Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану та внесено зміни в Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств критично важливими. Одним з критеріїв бронювання та визнання підприємства критично важливим є розмір заробітної плати. Про те, яким він має бути, — у коментарі.

Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затверджений постановою КМУ від 27.01.2023 р. № 76 (далі — Порядок № 76),  постановою  від 22.11.2024 р. № 1332 (далі — Постанова № 1332) був викладений у новій редакції і мав набрати чинності з 01.12.2024 р. Але вже постановою від 29.11.2024 р. № 1362 (далі — Постанова № 1362) до Порядку № 76 було внесено зміни, які кардинально змінили підхід до питання дотримання одного з основних критеріїв бронювання — зарплати заброньованого працівника.

На сайті ВРУ Порядок № 76 розміщений в редакції Постанови № 1332. Але ні Порядок № 76, і Постанова № 1332 не враховують змін, внесених Постановою № 1362. Тому далі наводимо попередню і нову редакцію відповідних норм Порядку № 76, якими встановлені вимоги щодо дотримання зарплатного критерію заброньованих працівників.

 

Новий порядок бронювання і (середня) зарплата

У новій редакції Порядку № 76 про заробітну плату працівників, які можуть бути заброньованими, йдеться у п. 8 і п. 29.

Так, п. 8 Порядку було встановлено, що не підлягають бронюванню військовозобов’язані, які займають посади на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, нарахована заробітна плата яких в кожному місяці останнього звітного періоду (кварталу) нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 % акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 % акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 %).

Тепер його викладено в новій редакції і встановлено, що військовозобов’язаним працівникам критично важливих підприємств, критично важливих установ, які включаються до списків, повинна бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 % акцій (часток) належать державі або які перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 % акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 %, резидентів Дія Сіті).

А п. 29 Порядку № 76 було визначено, що протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично в разі, коли військовозобов’язаний, зокрема, займає посаду на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, за якою йому нараховано заробітну плату за кожний місяць останнього звітного періоду (квартал) не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 % акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 % акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 %). Цю норму скасовано і нового нічого взамін не вносилося, тому що фактично відбулася відмова від контролю за рівнем зарплати за попередній квартал.

Мінімальна зарплата з 01.04.2024 р. і на 2025 р. — 8000,00 грн. Отже, йдеться про розмір заробітної плати у 20 000,00 грн (8000,00 × 2,5).

Тож маємо відповідь на перше поширене запитання, де написано, що зарплата 20 000,00 грн має бути саме в заброньованого працівника.

І тут же маємо відповідь на друге запитання, чи можна бронювати новоприйнятих працівників. Можна. Адже скасовано прив’язку до рівня зарплати працівника за останній звітний квартал. Натомість такий рівень зарплати має бути забезпечений протягом строку бронювання. І в заяві про бронювання має робитися відмітка про дотримання цієї вимоги.  
 

Зверніть увагу: у Порядку № 76 йдеться про розмір нарахованої зарплати, а не про середню зарплату працівника, який пропонується до бронювання, чи про суму «на руки».  

 

Оновлені критерії та (середня) зарплата

У Критеріях та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі — Критерії), маємо такі зміни.

Держпідприємства, як і решта підприємств, не повинні мати заборгованості зі сплати податків і зборів (оновлений п. 2 Критеріїв).

У частині показника рівня зарплати для отримання статусу критичності зазнав змін пп. 6 п. 2 (таблиця).

 

Зміни в пп. 6 п. 2 Критеріїв та порядку


Було


Стало

Визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період здійснюється за такими критеріями:

розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників на підприємстві, в установі, організації за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією

розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників:

державних і комунальних підприємств, установ і організацій, а також господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 % акцій (часток) належать державі або перебувають в комунальній власності,

та господарських товариств, більше 50 % акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 % (далі — держпідприємства; прим. ред.)

за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією, господарським товариством;

 

підприємств, установ, організацій

за останній календарний квартал становить не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5, що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією (крім держпідприємств)

 

Як бачимо, у Критеріях тепер є дві категорії роботодавців — держпідприємства та інші підприємства, установи, організації. І для кожного — свої критерії відповідності рівня зарплати:

  • у держпідприємств — не нижче середньої зарплати в регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату);
  • у решти — не нижче 20 000,00 грн за останній календарний квартал.

Орган, який прийняв рішення про визнання роботодавця критично важливим, контролюватиме дотримання ним критеріїв критичності, у т.ч. рівня середньої зарплати по підприємству, а також рівня зарплати заброньованих працівників. У разі невідповідності критеріям, такий орган скасовує роботодавцю статус критично важливого. І якщо його буде скасовано із-за недотримання п. 8 Порядку № 76 (недотримання рівня зарплати заброньованих працівників), такі роботодавці не можуть бути визначені критично важливими раніше ніж через шість місяців після скасування зазначеного статусу.

 

Попередній статус критичності

Встановлено, що рішення про визнання підприємств, установ, організацій критично важливими, які є чинними станом на 01.12.2024 р., зберігають свою чинність протягом строку, на який вони прийняті, але не довше ніж до 28.02.2025 р.

Це означає, що протягом цього строку підприємство може не відповідати критеріям критичності щодо рівня заплати у 20 000,00 грн. Але дотримання цього критерію є обов’язковим для отримання статусу критичного на майбутнє.  

 

Чи можна «виправити» дані

У п. 8 Порядку № 76 скасовано вимогу про дотримання рівня зарплати працівників, які пропонуються до бронювання, за попередній квартал. І це частково зняло питання, чи можна зараз вносити якісь виправлення у звітність, щоб збільшити зарплату найманих працівників. Але чинним залишається критерій рівня зарплати для отримання/підтвердження статусу критичності роботодавцем. Тож це питання ще певний час буде актуальним.

В абзаці сорок сьомому п. 1 розділу IV Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4 (далі — Порядок № 4), визначено, що якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній звітний (податковий) період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, суми донарахованої заробітної плати включаються до заробітної плати місяця, у якому були здійснені такі донарахування.

Тобто донарахування зарплати за попередні місяці у листопаді/грудні включається в додаток Д1 Єдиного звіту в листопаді/грудні. Так звана премія у поточному місяці за попередній (наприклад, у листопаді за жовтень; у листопаді за ІІІ квартал тощо) — це дохід періоду, у якому її нараховано, а не дохід періоду, за який її нараховано.

Єдиний варіант виправити розмір зарплати в додатках Д1 у липні – вересні — уточнюючий розрахунок з кодом типу нарахування «2». А це можливо, лише якщо за даними бухобліку нараховані одні суми, а у звітність включені інші.

 

Середня зарплата

Поки всі, напевно, шоковані рівнем зарплати, що має бути у працівника, який пропонується для бронювання, а критичність продовжили, якось на задній план відійшло питання визначення середньої зарплати для підтвердження/набуття статусу критично важливого підприємства.

Свого часу Мінекономіки в листі від 13.02.2023 № 2704-20/5959-01 роз’яснило, що середню зарплату слід обчислювати виходячи з чисельності працівників в еквіваленті повної зайнятості. І, судячи з обговорень цього питання бухгалтерами в соцмережах, багато хто так і робив. У той же час інші заявляли, що обчислювали її тільки за даними звітності з ЄСВ.

Оскільки і в оновленій редакції Критеріїв йдеться про розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників, а перевіряти її рівень мають намір постійно, то визначати її потрібно за даними звітності з ЄСВ відповідно до п. 3.6 Методики проведення перевірки загальних положень податкового та іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи, затвердженої наказом ДПСУ від 09.06.2023 р. № 444. У нього визначено, що середня кількість найманих працівників визначається за рік за даними щоквартальних податкових розрахунків як сумарне значення колонок 1, 2 та 3 (номер місяця у звітному кварталі) рядка 105 за всі звітні квартали року, розділене на кількість місяців, за які заповнено рядки 105 у поданій щоквартальній звітності. А визначати загальну суму нарахованого доходу найманим працівникам за рік відповідно до даних щоквартальних податкових розрахунків доцільно як сумарне значення колонок 1, 2 та 3 (номер місяця у звітному кварталі) рядка 1 «Нарахування доходу та єдиного внеску за найманих працівників в розрізі місяців звітного кварталу» за 4 звітних квартали року.

Мінекономіки 23.11.2024 р. вже оприлюднило повідомлення про зміни в бронюванні, але ці питання в ньому не розглядаються.

 

Запитання без відповідей

У Порядку № 76 йдеться про нараховану заробітну плату працівникові. А чи слід враховувати допомогу по тимчасовій непрацездатності за кошти ПФУ? Особливо якщо недостаньо страхового стажу. А відпустки без збереження зарплати, чи прийняття на роботу серед місяця, які призводять до пропорційного нарахування зарплати, навіть якщо оклад (тарифна ставка) 20 000,00 грн буде вважатися дотриманням критерію?

На ці запитання однозначних відповідей поки немає. Але слабо віриться, що розробники Порядку № 76 і Критерії про це не знають. Тому схоже, що тут варіант без альтернатив — працівник має отримувати не менше 20 000,00 грн доходу, що оподатковується ЄСВ, а часу на відпустки немає.

 

Висновки

Які б нормативні акти не приймалися, які б зміни і куди не вносилися, термінологія шкутильгає. І скільки б ми з вами не сперечалися, які б аргументи не наводили на користь своїх позицій тощо, по-іншому, ніж роз’яснить Мінекономіки чи Мінцифри, не буде. А можливість подання заявок лише через «Дію» унормує це питання.

Але можна стверджувати, що надавши роботодавцям можливість бронювати новоприйнятих працівників, тобто без огляду на зарплату за попередній квартал, роботодавець змушений буде підвищувати зарплату всім працівникам, щоб дотримуватися статусу критично важливого.


 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП