В індивідуальній податковій консультації від 27.04.2023 р. № 1031/ІПК/99-00-24-03-03-06 ДПСУ роз’яснює, чи правомірно платнику податків застосовувати пільгову ставку ЄСВ 8,41 %, якщо термін дії довідки МСЕК про встановлення групи інвалідності закінчився під час дії воєнного стану, а працівник, який є особою з інвалідністю, не надав довідку МСЕК про продовження групи інвалідності.
Відповідь передбачувана: ставка єдиного внеску в розмірі 8,41 % застосовується юридичною особою – роботодавцем до суми нарахованої заробітної плати, нарахованої на користь працівника, який є особою з інвалідністю, за умови підтвердження таким працівником своєї інвалідності шляхом надання завіреної копії довідки МСЕК.
І хоч ДПСУ згадує про постанову КМУ від 08.02.2022 р. № 225, не робить жодних висновків з того, як її норми впливають на вимоги Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449.
У ній вказано, що підтвердженням встановлення працівнику інвалідності є завірена копія довідки до акта огляду в МСЕК. А от нарахування ЄСВ за пільговою ставкою «здійснюється з дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду в МСЕК) та закінчується датою припинення інвалідності», а не датою закінчення дії довідки… А в постанові КМУ від 08.02.2022 р. № 225 зазначено, що «інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд».
У підсумку маємо:
- в інструкції зазначено, що пільгова ставка починає застосовуватися з дня отримання довідки і до припинення інвалідності;
- КМУ постановив, що інвалідність продовжується до закінчення воєнного стану;
- ДПСУ радить звергатися до МОЗ за роз’ясненнями щодо продовження довідки.