Під Новий рік законодавці вирішили зробити подарунок сумісникам, дозволивши отримувати «лікарняні» і за місцем роботи за сумісництвом. Але не з 1 січня… Про те, що змінюється, — у коментарі до Закону України від 18.12.2024 р. № 4158-ІХ.
Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 18.12.2024 р. № 4158-ІХ (далі — Закон № 4158). Ним насамперед приведено у відповідність законодавчі акти, де згадувалися ліквідований Фонд соціального страхування України та старі закони про соціальне страхування.
Наприклад, частину другу ст. 28 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» приведено у відповідність до законодавства і встановлено, що релігійні організації, їх підприємства та заклади, а в передбачених законом випадках і їх працівники мають сплачувати ЄСВ у порядку та розмірах, встановлених законодавством. Раніше у ній йшлося про платежі до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду соціального страхування України, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
З решти змін відмітимо такі.
Внутрішньо переміщені особи з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, з тимчасово окупованої території, а також особи, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, знищено або пошкоджено (до стану, непридатного для проживання) житлове приміщення, мають право на отримання «лікарняних», в т. ч. від нещасного випадку на виробництві, безпосередньо в органах ПФУ за фактичним місцем проживання, перебування. Уряд має розробити спеціальний порядок для цього.
І найбільш очікувана всіма зміна — зміна в ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-ХIV (далі — Закон № 1105).
У абзаці третьому частини третьої ст. 36 Закону № 1105 встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності призначається та виплачується роботодавцем, у якого настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, у розмірі 100 % середньої заробітної плати (оподатковуваного доходу). При цьому перші 17 днів тимчасової непрацездатності оплачуються цим роботодавцем за рахунок коштів підприємства, установи, організації. У разі перебування потерпілого у трудових відносинах з іншими страхувальниками (у тому числі здійснення підприємницької чи іншої діяльності та одночасної праці на умовах трудового договору) за місцями роботи іншими, ніж місце роботи, на якому настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності відповідно до розділу IV «Загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності» цього Закону в розмірі 100 % середньої заробітної плати (оподатковуваного доходу) незалежно від страхового стажу.
Тобто, якщо з працівником стався нещасний випадок на виробництві, то такі «лікарняні» призначають у розмірі 100 % середньої зарплати, при цьому перші 17 к. дн. — за кошти роботодавця. Якщо потерпілий працівник працює за сумісництвом, то там йому призначаються звичайні «лікарняні» в розмірі 100 % середньої зарплати (оподатковуваного доходу) незалежно від страхового стажу.
Застраховані особи, стосовно яких страхувальник не виконав обов’язків щодо нарахування та здійснення страхових виплат за страховими випадками у зв’язку з відсутністю можливості встановлення місцезнаходження такого страхувальника (тепер Законом № 4158 уточнено) та/або внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного чи надзвичайного стану, що підтверджується даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, страхові виплати призначаються за заявою застрахованої особи, поданою до уповноваженого органу управління в паперовій або електронній формі, та здійснюються територіальним органом уповноваженого органу управління за місцем проживання/перебування застрахованої особи в порядку, встановленому КМУ.
Закон № 4158 опубліковано набирає чинності через три місяці з дня його опублікування. 4 січня Закон опубліковано в "Голосі України", тож його норми діятимуть з 04.04.2025 р.