«Лікарняні» та «декретні» від ПФУ: що відомо на даний час


◦ Соціальне страхування
◦ Тимчасова непрацездатність
◦ Листок непрацездатності
◦ Пенсійне забезпечення
◦ Довідкова інформація
18 січня 2023 р.
 
З 01.01.2023 р. діє нова редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-ХIV (далі — Закон № 1105). Уповноваженим органом з питань призначення допомог замість Фонду соціального страхування став Пенсійний фонд. Останній приймає заяви-розрахунки та фінансує страхові виплати.
 

З 01.01.2023 р. зазнав змін і Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок № 1266).

Як завжди, у разі зміни нормативних актів з тих чи інших питань або уповноважених органів з питань їх реалізації, а також через затримки в розробленні та ухваленні нових підзаконних актів виникають труднощі з реалізацією прав платників податків. Не сталося винятків і у призначенні «лікарняних» і «декретних».

Тож ми підготували для вас добірку наших коментарів, а також роз’яснень Пенсійного фонду на цю тему. Матеріал постійно доповнюється!


 
Ми коментували такі питання

 

З боку ПФУ, ФСС та Мінсоцполітики маємо такі коментарі 
(від новіших до старіших)

Сформувати електронну заяву-розрахунок можна за паперовими "лікарняними"

Роботодавці в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України можуть формувати заяву-розрахунок на підставі даних паперового листка непрацездатності.

 

Чому ПФУ відхиляє заяву-розрахунок
 

В електронних заявах-розрахунках, які подаються за е-лікарняними, найчастіше зустрічаються такі помилки:

  • неправильно заповнено реквізити страхувальника: місцезнаходження (вказано не повністю або з помилками), номер рахунку, МФО банку тощо;
  • не внесено дані щодо приналежності застрахованої особи до пільгової категорії (у разі наявності);
  • є невідповідність між страховим стажем за останні 12 місяців, який застрахована особа набула фактично, і тим, що зазначено в Реєстрі застрахованих осіб;
  • неправильно розраховано суму виплат за листком непрацездатності.
     

Як ВПО отримати страхові виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності

ПФУ роз’яснює, що для отримання допомоги працівникам, які переселились з небезпечних територій, необхідно звернутися до будь-якого сервісного центру ПФУ, і наводить перелік документів, які необхідно надати для отримання допомог.
 

Як  завантажити інформацію про лікарняні з бухгалтерської програми у заяву-розрахунок на вебпорталі ПФУ

ПФУ розмістив покрокову інструкцію, як  завантажити інформацію про лікарняні, сформовані в програмному забезпеченні ведення бухгалтерського обліку страхувальника, у заяву-розрахунок на вебпорталі Пенсійного фонду України
 

Інформацію по заявах-розрахунках можна завантажувати на вебпортал ПФУ

Інформацію по заявах-розрахунках відтепер можна завантажувати на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України. Це дозволить роботодавцям в автоматичному режимі завантажувати листки непрацездатності, що сформовані в програмному забезпеченні ведення бухгалтерського обліку. 
 

Постанова ПФУ від 21.12.2022 р. № 28-3 «Деякі питання фінансування для здійснення виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

У постанові ПФУ роз’яснив загальний порядок подання заяв-розрахунків через вебпортал електронних послуг і повідомлень про виплату сум допомог. Покроково порядок подання заяви-розрахунку ПФУ роз’яснив трохи пізніше тут.
 

Як здійснюються виплати за "лікарняним" по вагітності та пологах
 

У роз’ясненні ПФУ йдеться про порядок виплати «декретних». Загалом, він не змінився. Однак у роз’ясненні є один момент: порядок призначення «декретних» за сумісництвом. На думку ПФУ, сумісникам їх призначають на вибір жінки або за основним місцем роботи, або за сумісництвом, чого раніше не було. На підтвердження свого твердження ПФУ посилається на норми Порядку № 1266. Однак якщо звернутися до п. 30 Порядку № 1266, в ньому про таке не йдеться. Це питання ми коментуємо тут.
 

Відповіді ПФУ на найпоширеніші запитання щодо страхових виплат
 

У роз’ясненні ПФУ надає відповіді на загальні питання призначення та надання страхових виплат: «лікарняних», страхових виплат з відшкодування шкоди, чи потрібна перереєстрація одержувачів допомог тощо. По суті ПФУ всіх заспокоїв, роз’яснивши, що додаткової перереєстрації отримувачів допомог не потрібно, всі, хто отримував виплати від роботодавців і надалі їх отримуватиме.
 

Як подати заяву-розрахунок через вебпортал Пенсійного фонду України
 

ПФУ покроково роз’яснює, як подати заяву-розрахунок з особистого кабінету страхувальника: як увійти до особистого кабінету на вебпорталі ПФУ, як сформувати нову заяву-розрахунок, як обрати листок непрацездатності, ввести дані особи тощо.
 

Які страхові виплати призначатимуть та виплачуватимуть органи ПФУ
 

ПФУ наводить перелік виплат, які він виплачуватиме, внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та страхових виплат непрацездатним членам сім’ї в разі смерті потерпілого.
 

Ким замінити комісію із соціального страхування та як призначати допомоги за "лікарняними"

Фонд соціального страхування роз’яснює, що з 01.01.2023 р. не передбачено створення комісій з соціального страхування, призначати допомоги повинні уповноважені особи. Однак в Законі № 1105 їх права та обов’язки визначено в загальних рисах. Зокрема, не вказано, який розпорядчий документ вони повинні видавати. Тож ФСС наводить свої рекомендації з цього питання.
 

 Медичний висновок та е-лікарняний: що потрібно знати та як отримати
 

Пенсійний фонд нагадує, що медичний висновок та е-лікарняний — це два різних електронних документи. І хоча вони застосовуються ще з червня 2021 р., їх статус закріпили лише в новій редакції Закону № 1105. Тож ПФУ роз’яснює, чим вони відрізняються і як їх отримати.
 

 Як отримати "лікарняні" у 2023 році: роз’яснення від ПФУ
 

Це одне з перших роз’яснень щодо виплати «лікарняних» у 2023 р. ПФУ в загальних рисах розповідає, як буде відбуватися подання заяв-розрахунків і виплата допомог. Згодом на цю тему ПФУ оприлюднить відповідну постанову (див. тут).
 

 ПФУ визначив розмір допомоги на поховання у 2023 році
 

Розмір допомоги на поховання у 2023 році встановлено в сумі 4100 грн.
 

 Як здійснюються страхові виплати з 1 січня 2023 року
 

Це роз’яснення — інфографіка Мінсоцполітики з питань зміни в призначенні та фінансуванні «лікарняних» і «декретних» у 2023 р.
 

 Як і куди подавати заяви-розрахунки з 1 січня для отримання фінансування за лікарняними

Це інформація з урядового порталу про те, куди та як роботодавці мають подавати заяви-розрахунки для отримання фінансування за лікарняними своїх працівників?
 

 ФССУ розпочав процедуру припинення
 

Фонд соціального страхування інформує про своє припинення і нагадує, що з 2023 року призначати виплати за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням буде Пенсійний фонд України
 

 З 1 січня 2023 року виплати за "лікарняними" здійснюватиме ПФУ: що треба знати роботодавцям

У цьому роз’ясненні ПФУ заслуговує уваги той факт, що зміни в Порядку № 1266 та Законі № 1105 щодо обчисленні «лікарняних» застосовуватимуться до «лікарняних», відкритих  після 1 січня 2023 р. Ті «лікарняні», які почались в 2022 р. і продовжились в 2023 р., розраховуватимуться за старими правилами.

Матеріал постійно доповнюється
 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП