Подання інформації до ПФУ: хто, коли та яку


◦ Звітність
6853

12.07.2024

Незважаючи на розміщені на нашому сайті роз’яснення ПФУ щодо подання інформації відповідно до Постанови № 650, кількість запитань на цю тему не зменшується. Тому кілька слів з цього приводу…

Підпунктом 3 п. 3 постанови КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану» від 05.06.2024 р. № 650 (далі — Постанова № 650) встановлено, що (цитуємо):

  • органи державної влади,
  • інші державні органи,
  • органи місцевого самоврядування,
  • підприємства, установи та організації, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних сил, інших військових формувань в особливий період,
  • підприємства, установи та організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період,

не пізніше ніж протягом наступного дня після:

  • прийняття працівника на роботу,
  • переміщення його з одного структурного підрозділу до іншого або
  • переведення на іншу постійну посаду або роботу,
  • звільнення,
  • поновлення на роботі,
  • тимчасового припинення / відновлення дії трудового договору

подають Пенсійному фонду України відповідні відомості через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України в електронній формі з обов’язковим накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Постанова № 650 набрала чинності 08.06.2024 р.

Пунктом 5 Постанови № 650 Уряд обов’язав Пенсійний фонд протягом місяця з дня набрання чинності цією постановою забезпечити електронну інформаційну взаємодію між реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів щодо працівників підприємств, установ та організацій, зазначених у пп. 3 п. 3 цієї постанови, віком від 17 до 60 років, їх посад у режимі реального часу для оформлення бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час воєнного стану в електронній формі та застосування відомостей зазначених реєстрів відповідно до затвердженого цією постановою Порядку.

На виконання Постанови № 650 Пенсійний фонд розробив функціонал кабінету страхувальника на вебпорталі й на цю тему видав такі роз’яснення:

Очевидні висновки, які ми можемо зробити з Постанови № 650:

  • у пп. 3 п. 3:
    • наведено перелік юридичних осіб, що мають оперативно подавати інформацію;
    • встановлено строк подання інформації;
    • наведено перелік інформації, яку слід подавати.
  • у п. 5:
    • встановлено строк, коли ПФУ мав розробити порядок взаємодії між реєстром застрахованих осіб та реєстром військовозобов’язаних;
    • встановлено мету цієї взаємодії — для оформлення бронювання військовозобов’язаних.

Побічний висновок, який ми можемо зробити з Постанови № 650 і який очевидний: хоч у пп. 3 п. 3 про це не сказано прямо, але з п. 5 випливає, що оперативно на сайт ПФУ слід подавати інформацію про військовозобов’язаних осіб, які можуть бути заброньовані. Адже прямо вказано: «…у режимі реального часу для оформлення бронювання військовозобов’язаних».

 

Щодо подання відомостей для/до ПФУ маємо ще два таких документи:

  • Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 р. № 4 (далі — Порядок № 4);
  • Порядок подання відомостей про трудову діяльність працівника, фізичної особи — підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі, затверджений постановою Правління ПФУ від 12.03.2021 р. № 11-1 (далі — Порядок № 11-1).

Порядок № 4 визначає механізм подання звітності з ЄСВ, у складі якої є додаток Д5 «Відомості про трудові відносини осіб та період проходження військової служби». Подання звітності з ЄСВ є обов’язковим за наявності трудових відносин. Строк подання — щокварталу протягом 40 к. дн.

Порядок № 11 визначає, що відомості про трудові відносини подаються:

  • у вигляді копій передбачених законодавством документів, виготовлених шляхом сканування;
  • в оцифрованому вигляді — шляхом створення відповідного електронного запису в електронному кабінеті страхувальника або застрахованої особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, до якого додаються скановані копії документів, на підставі яких створюється запис.

Урядовці, можливо, не знають усіх тонкощів подання звітності роботодавцями чи функціонування тих чи інших реєстрів і взаємодії між ними. Але коли ПФУ отримав вказівку організувати взаємодію між реєстром застрахованих осіб та реєстром військовозобов’язаних, він же чомусь не вносив зміни в Порядок № 11, а створив окреме меню для цього на вебпорталі. А створивши окреме меню для оперативного подання інформації, не вніс змін у Порядок № 11-1, що ці дані використовуються для підтвердження відомостей про трудову діяльність працівника.

Тому робимо висновок, що ці три документи — Постанова № 650, Порядок № 4 і Порядок № 11-1 — діють незалежно один від одного, подання відомостей відповідно до одного з них не скасовує обов’язку подавати згідно з іншими.

Тобто якщо ми подали відомості в режимі реального часу про звільнення працівника відповідно до Постанови № 650, це не означає, що в додаток Д5 квартального звіту такі відомості включати не потрібно. Подання даних про трудову діяльність відповідно до Порядку № 11-1 також не скасовує потреби подавати інформацію в додатку Д5 чи згідно з Постановою № 650.


 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ДЕМО ДОСТУП