Ставка ЄСВ 8,41 % і 22 %: податківці передумали?


◦ Звітність
◦ Податкова звітність
◦ Єдиний звіт з ЄСВ і ПДФО
434

10.04.2025

У Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДПСУ (ЗІР) з’явилося «підозрілого» змісту роз’яснення щодо застосування ставки 8,41 % до доходів осіб з інвалідністю, у яких закінчилася дія довідки МСЕК...

Досі податківці послідовно дотримувалися думки (див., наприклад, ІПК від 27.04.2023 р. № 1031/ІПК/99-00-24-03-03-06), що якщо дія довідки МСЕК закінчилася, то право на застосування ставки 8,41 % до доходів осіб з інвалідністю втрачається, хоча статус «особа з інвалідністю» такі особи за певних обставин не втрачали в силу дії постанови КМУ «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» від 08.03.2022 р. № 225.

Притому що в Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449, прямо йдеться про те, що нарахування єдиного внеску в розмірі 8,41 % з дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії) закінчується датою припинення інвалідності (а не датою закінчення дії довідки МСЕК. — Прим. ред.).

І ще на початку року в ІПК від 20.01.2025 р. № 260/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК податківці роз’яснювали, що ставка єдиного внеску в розмірі 8,41 % застосовується юридичною особою — роботодавцем до суми нарахованої заробітної плати, нарахованої на користь працівника, який є особою з інвалідністю, за умови підтвердження таким працівником своєї інвалідності відповідно до положень постанови КМУ «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 15.11.2024 р. № 1338.

І ось у ЗІРі маємо таке запитання – відповідь від ДПСУ.

 

В якому розмірі нараховується єдиний внесок працівникам, інвалідність яким була встановлена до 01.01.2025 р. на підставі довідок МСЕК, в т. ч. яким продовжено її до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування?

Коротка відповідь така.

Якщо термін дії довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності закінчився до 01.01.2025 р., а повторний огляд не пройдено, то до 01.07.2025 р. щодо такого працівника застосовується ставка єдиного внеску 8,41 %, а починаючи з 01.07.2025 р. — 22 %.

Якщо працівник пройшов медогляд у 2025 р., що підтверджено витягом з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності, отриманим відповідно до постанови КМУ «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 15.11.2024 р. № 1338, то застосовується ставка єдиного внеску в розмірі 8,41 %.

<…>

У повній відповіді свій висновок податківці підтверджують такими нормами законодавства.

Постановою КМУ від 03.12.2009 р. № 1317 було затверджено Положення про медико-соціальну експертизу, яке втратило чинність на підставі постанови КМУ «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 15.11.2024 р. № 1338 (далі — Постанова № 1338).

Відповідно до п. 2 Постанови № 1338 до введення в дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 19.12.2024 р. № 4170-IX:

  • з 1 січня 2025 р. експертиза щодо встановлення інвалідності відповідно до законодавства для повнолітніх осіб проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи, сформованими відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Постановою № 1338 (далі — експертні команди), до складу яких можуть входити лікарі, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Постановою № 1338 (далі — Порядок оцінювання), а також Центром оцінювання функціонального стану осіб відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Постановою № 1338 (далі — Положення про експертні команди);
  • проведення оцінювання повсякденного функціонування особи організовується в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров’я відповідно до Положення про експертні команди. За потреби та/або в разі відсутності затвердженої спроможної мережі закладів охорони здоров’я на території регіону оцінювання повсякденного функціонування особи проводиться також у визначених Міністерством охорони здоров’я закладах охорони здоров’я державної форми власності та визначених розпорядженням начальника (голови) обласної, Київської міської державної адміністрації (військової адміністрації) за погодженням з Міністерством охорони здоров’я закладах охорони здоров’я комунальної форми власності;
  • оцінювання повсякденного функціонування особи проводиться з використанням електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи після початку її функціонування.

Відповідно до абзацу одинадцятого п. 3 Постанови № 1338 особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 01.01.2025 р., але які не пройшли його своєчасно, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 01.07.2025 р.

Згідно з п. 53 Порядку оцінювання після проведення оцінювання, прийняття та підписання в електронній системі рішення експертної команди на адресу електронної пошти особи, яка проходила оцінювання, надсилається витяг із рішення, що формується в електронній системі у зв’язку з прийнятим рішенням, та рекомендації у зв’язку з прийнятим рішенням, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі встановлення інвалідності). У разі відсутності електронної пошти зазначені документи надсилаються протягом п’яти календарних днів засобами поштового зв’язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу задекларованого / зареєстрованого місця проживання (перебування).

Витяг з прийнятого рішення та рекомендації у зв’язку з прийнятим рішенням, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі встановлення інвалідності), також відображаються в електронній системі для лікаря, який направив, та за запитом особи можуть бути роздруковані та надані їй у паперовій формі.

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ) платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) є роботодавці, зокрема, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, які використовують найману працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

Пунктом 1 частини першої ст. 7 Закону про ЄСВ визначено, що базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т. ч. у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР, та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Згідно з частиною п’ятою ст. 8 Закону про ЄСВ єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону про ЄСВ, встановлюється в розмірі 22 % до визначеної ст. 7 Закону про ЄСВ бази нарахування єдиного внеску.

Згідно з частиною тринадцятою ст. 8 Закону про ЄСВ єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, фізичних осіб — підприємців, у т. ч. тих, які обрали спрощену систему оподаткування, в яких працюють особи з інвалідністю, встановлюється в розмірі 8,41 % визначеної п. 1 частини першої ст. 7 Закону про ЄСВ бази нарахування єдиного внеску для працюючих осіб з інвалідністю.

Підтвердженням встановлення працівнику інвалідності та підставою для застосування єдиного внеску в розмірі 8,41 % відповідно до пп. 5 п. 2 розділу III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449 (далі — Інструкція № 449), є завірена копія довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності (далі — МСЕК).

Враховуючи викладене, якщо термін дії довідки МСЕК закінчився, а повторний огляд не пройдено, то до 01.07.2025 р. щодо такого працівника застосовується ставка єдиного внеску 8,41 %, починаючи з 01.07.2025 р. — ставка 22 %.

Якщо працівник пройшов медогляд у 2025 р., що підтверджено витягом з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності, отриманим відповідно до Постанови № 1338, то застосовується ставка єдиного внеску в розмірі 8,41 %.


Як бачимо, у Постанові № 1338 нічого не сказано про продовження дії довідок МСЕК, про які згадувалося в ІПК і за роз’ясненнями про продовження строку яких податківці направляли до МОЗ. Йдеться лише про продовження інвалідності до 01.07.2025 р. особам, яким переогляд призначено після 01.01.2025 р. Невже податківці таки дочитали до кінця норми пп. 5 п. 2 розділу III Інструкції № 449?

Як діяти? Роз’яснення в ЗІР сьогодні є, завтра може не бути. Тому з посиланням на нього краще отримати індивідуальну податкову консультацію, в т. ч. чи можна провести перерахунок за періоди якщо не з часу закінчення дії довідки МСЕК, то хоча б з 01.01.2025 р.

 

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00