Від початку 2025 р. законодавці внесли низку змін до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час та Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 р. № 76 (далі — Порядок № 76, Критерії та порядок), а також до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 р. № 560 (далі — Порядок № 560). Тож далі проаналізуємо, які норми змінилися.
Визначення загальної кількості військовозобов’язаних
На думку автора, однією з важливих змін, внесених у Порядок № 76, є зміни в обчисленні загальної кількості військовозобов’язаних працівників підприємства для визначення квоти з метою бронювання. Тож постановою КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 28.02.2025 р. № 233 (далі — Постанова № 233), яка набула чинності 05.03.2025 р., абзац 2 п. 12 Порядку № 76 було викладено в новій редакції, згідно з якою «до загальної кількості військовозобов’язаних працівників враховуються працівники, призвані на військову службу під час мобілізації після 18 травня 2024 р.». Мобілізований працівник продовжує перебувати в трудових відносинах, а отже, повинен бути зарахований до загальної кількості військовозобов’язаних.
Проте така ситуація дещо суперечить статусу мобілізованого працівника, адже він перебуває вже в статусі військовослужбовця. Крім того, на сьогодні в застосунку «Дія» до загальної кількості військовозобов’язаних працівників підприємства не враховуються працівники, мобілізовані після 18.05.2024 р. Як результат, кількість військовозобов’язаних працівників, які пропонуються до бронювання з урахуванням зазначеної квоти, не відповідає вимогам абзацу 2 п. 12 Порядку № 76. У такій ситуації для вирішення цього питання радимо особі, відповідальній за ведення військового обліку, надіслати письмове звернення на електронну адресу для листування inbox@diia.gov.ua, вказану на сайті «Дія».
Постановою КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76» від 28.03.2025 р. № 360, яка набула чинності 02.04.2025 р., було внесено зміни до п. 12 Порядку № 76, згідно з якими для визначення квоти для бронювання в загальній кількості військовозобов’язаних не враховуються військовозобов’язані, заброньовані за іншими підприємствами. Отже, у разі бронювання працівників на дату бронювання у «Резерв+» обов’язково мають бути оновлені дані всіх військовозобов’язаних.
Категорії військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню
Постановою КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 14.01.2025 р. № 36, яка набрала чинності 18.01.2025 р., п. 5 Порядку № 76 було доповнено новими абзацами.
Тож бронюванню підлягають також усі військовозобов’язані:
- медичні працівники закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, закладів громадського здоров’я, установ, що провадять діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, центрів крові, для яких робота у відповідних закладах є основним місцем роботи;
- які займають посади прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Звертаємо увагу, що не підлягають бронюванню медичні працівники приватних медичних закладів. Крім того, не підлягають бронюванню медпрацівники, основним місцем роботи яких є приватний медичний заклад, а місцем роботи за сумісництвом — державний чи комунальний медзаклад. Для решти фахівців, що працюють у медзакладах і не є медичними працівниками, обмеження щодо бронювання залишаються чинними.
Постановою КМУ «Про внесення змін до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 04.03.2025 р. № 242 (далі — Постанова № 242), яка набула чинності 06.03.2025 р., той же п. 5 Порядку № 76 було доповнено ще одним новим абзацем, відповідно до якого до категорії працівників, які підлягають бронюванню, було додано працівників постачальників електронних комунікаційних послуг, що здійснюють будівництво стійких до знеструмлень електронних комунікаційних мереж (за технологією xPON) або мереж мобільного зв’язку, визначених Мінцифри критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у сфері цифровізації, за переліком та у порядку, визначеними Мінцифри, які включені наказом керівника суб’єкта господарювання до складу бригад, що здійснюють будівництво стійких до знеструмлень електронних комунікаційних мереж (за технологією xPON) або мереж мобільного зв’язку.
Анулювання відстрочки
Постановою № 233 у новій редакції було викладено пп. 8 п. 31 Порядку № 76, згідно з яким надана відстрочка підлягає анулюванню, зокрема, в разі обґрунтованого подання керівника критично важливого підприємства, критично важливої установи, але не частіше ніж один раз на п’ять календарних днів засобами порталу «Дія».
До внесення змін обґрунтоване подання керівника критично важливого підприємства, критично важливої установи для анулювання бронювання працівників можна було надати засобами порталу «Дія» не частіше ніж один раз на місяць. У разі перебронювання великої кількості військовозобов’язаних працівників це було досить складно, тож внесені у пп. 8 п. 31 Порядку № 76 зміни спростили завдання з анулювання бронювання.
Новою підставою для анулювання відстрочки є й норма пп. 14 п. 31 Порядку № 76, яким було доповнено цей пункт Порядку № 76 згідно з Постановою № 242.
Тож відстрочка підлягає анулюванню також у разі виключення:
- суб’єкта господарювання з переліку постачальників електронних комунікаційних послуг, що здійснюють будівництво стійких до знеструмлень електронних комунікаційних мереж (за технологією xPON) або мереж мобільного зв’язку, визначених Мінцифри критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у сфері цифровізації, за переліком та у порядку, визначеними Мінцифри, які включені наказом керівника суб’єкта господарювання до складу бригад, що здійснюють будівництво стійких до знеструмлень електронних комунікаційних мереж (за технологією xPON) або мереж мобільного зв’язку;
- працівника суб’єкта господарювання із складу бригади, що здійснює будівництво стійких до знеструмлень електронних комунікаційних мереж (за технологією xPON) або мереж мобільного зв’язку.
Наказ про виключення працівника зі складу бригади з будівництва мереж мобільного зв’язку

Наказ про анулювання бронювання у зв’язку з виключенням працівника
зі складу бригади з будівництва мереж мобільного зв’язку

Критерії визначення підприємства критично важливим
Постановою № 233 були внесені зміни до пп. 6 п. 2 Критеріїв та порядку щодо періоду нарахування середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників. Тож згідно зі змінами підприємства, установи, організації визначаються критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, якщо розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників за останній календарний місяць становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату). Нагадаємо, що до набрання чинності Постанови № 233 роботодавці надавали ці відомості за останній календарний квартал.
Щодо проходження ВЛК за наявності відстрочки
Постановою КМУ «Про внесення змін до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 28.01.2025 р. № 91, яка набула чинності 29.01.2025 р., було внесено зміни до абзацу 3 п. 63 Порядку № 560. Тож на сьогодні військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом або самостійно виявили бажання пройти медичний огляд. До внесення змін питання щодо проходження військово-лікарської комісії військовозобов’язаними, які мали відстрочку, було спірним.