До штатного розпису, за потреби, можуть вноситися зміни за різних підстав. Про головні нюанси складання штатного розпису та внесення змін до нього ми писали тут. Але окремим пунктом може бути й підвищення мінімальної зарплати. Тож якщо у штатному розписі посадові оклади передбачені на рівні мінімальної заробітної плати, в роботодавця виникає обов’язок збільшити їх розмір відповідно до мінімальних гарантій, передбачених законодавством. Для цього необхідно видати наказ.
Варто зауважити, що зміна заробітної плати в такому випадку не є зміною істотних умов праці, адже нові або зміна чинних умов оплати праці не зумовлюють їх погіршення. Окрім цього, під час дії воєнного стану норми ст. 32 КЗпП не застосовуються (частина друга ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX), а отже, роботодавець може вносити зміни до штатного розпису напередодні прийдешнього року.
Після того як бюджет країни на 2024 р. буде прийнятий, у преамбулі наказу варто буде зазначити реквізити відповідного закону. Детальніше про державний бюджет див. тут.