Грошова компенсація за відпустку без звільнення працівника

Зворотний зв'язок


Працівник має право на щорічну основну відпустку тривалістю 24 календарних дні та щорічну додаткову відпустку тривалістю 7 календарних днів. За два останні робочі роки відпустки йому не надавались. Чи можна зараз надати йому відпустку тривалістю у 24 календарні дні, а за 38 дні — грошову компенсацію (без звільнення працівника)?

 

Ні, не можна.

Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 р. № 504/96-ВР за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією, але тривалість наданої працівникові щорічної основної та додаткової відпустки не може бути менше ніж 24 календарних дні. Тобто основною умовою для одержання грошової компенсації за частину щорічної відпустки є обов’язкове використання працівником 24 календарних днів щорічної відпустки. А оскільки 24 календарних дні надаються за робочий рік, то за два робочі роки це буде 48 календарних днів. І ці дні за перший та другий роки треба використати, так би мовити, в натурі. Й лише після використання працівником 24 календарних днів щорічної відпустки за робочий рік, за який надається відпустка, за бажанням працівника (за його письмовою заявою) за решту днів невикористаної щорічної відпустки може бути виплачено грошову компенсацію.

Тобто, можливість отримати грошову компенсацію за невикористану частину відпустки під час роботи залежить від тривалості відпустки — це можливо тільки у тому випадку, коли загальна тривалість щорічної основної та додаткової відпустки перевищує 24 календарних дні (якщо ж працівник має право лише на 24 календарних дні щорічної відпустки, а додаткова відпустка для нього не передбачена, компенсацію він отримати не зможе, окрім випадків звільнення).

Таким чином, оскільки у випадку, наведеному у запитанні, загальна тривалість щорічної відпустки працівника становить 31 календарний день (24 дні — щорічна основна відпустка та 7 днів — додаткова), то за умови фактичного використання працівником 24 календарних днів за такий робочий рік, за решту невикористаної щорічної відпустки (7 днів), за бажанням працівника, може бути виплачено грошову компенсацію (звісно, йдеться про компенсацію без звільнення). Ще раз підкреслимо: компенсацією можна замінити лише частину однієї щорічної відпустки.

Якщо працівник не використав щорічну відпустку за кілька попередніх років роботи, для отримання компенсації він має використати по 24 календарних дні відпустки за кожен з періодів роботи й тільки потім отримати за кожен з них компенсацію (за дні відпустки, що залишилися за відповідні періоди роботи). Тобто якщо наразі працівник піде у відпустку на 24 календарні дні, за 7 днів він зможе отримати компенсацію, а згодом, коли використає ще 24 дні відпустки, може отримати компенсацію ще за 7 днів відпустки. Або ж, як варіант, він може зараз узяти не 24, а 48 календарних днів відпустки й отримати компенсацію за 14 днів, що залишаться.

Аналогічна позиція викладена й у багатьох листах Міністерства праці та соціальної політики України, приміром від 24 січня 2007 р. № 9/13/133-07 та від 18 червня 2007 р. № 150/13/133-07.

Також зверніть увагу, що частина щорічної відпустки може замінюватися грошовою компенсацією лише за бажанням працівника. Отже, тільки заява працівника може бути підставою для такої заміни. Роботодавець не має права вимагати від працівника не йти у відпустку, а отримати за неї грошову компенсацію.

Також пам’ятайте, що особам віком до 18 років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається та й усім працівникам забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років поспіль.

 

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН