Згідно з пп. 5 п. 13 Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 р. № 76 зі змінами (далі — Порядок № 76), анулювання відстрочки здійснюється, зокрема, в разі звільнення працівника за рішенням Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації.
На підставі рішення керівника заброньованого працівника було направлено у закордонне відрядження. Тобто він виїхав за кордон на законних підставах. Із відрядження не повернувся, проте й не повідомив про причини своєї відсутності на робочому місці після завершення терміну перебування у відрядженні, не надав письмового пояснення причин своєї відсутності, що передбачено частиною першою ст. 149 КЗпП. Тобто до отримання письмового пояснення від працівника про причини відсутності на робочому місці він вважається відсутній з нез’ясованих причин і не може бути звільнений на законних підставах.
Враховуючи зазначене, законних підстав для звільнення такого працівника немає, а отже, і причин вилучити у військовозобов’язаного витяг, виданий відповідно до п. 12 Порядку № 76.
Проте за обставин, за яких керівник підприємства фактично виступав гарантом повернення працівника з-за кордону, такий керівник має повідомити про ситуацію, що склалася, відповідний державний орган (залежно від того, до якої категорії належить підприємство згідно з п. 1 Порядку № 76).
Людмила ПОЛІЩУК
головна редакторка журналу «Кадровик України»