Оплата листка непрацездатності по вагітності та пологах після звільнення

Пряма лінія

 

Працівниці згідно з листком непрацездатності було надано відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами та виплачено допомогу за всі 126 календарних днів. Через деякий час вона подала заяву про звільнення за власним бажанням, на підставі якої її було звільнено із вказаної в заяві дати. Але у зв’язку із складними пологами перший листок непрацездатності по вагітності та пологах було продовжено ще на 14 днів (у другому листку стоїть відмітка, що він є продовженням першого). Чи має підприємство оплачувати додаткові дні відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, адже працівниця вже не перебуває з ним у трудових відносинах?

 

    Відповідно до ст. 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів (у разі ускладнення пологів або народження двох і більше дітей — 70) після пологів. Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно й надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості календарних днів відпустки, фактично використаних до пологів.

    Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами надається на підставі листка непраце­здатності, який видається майбутній мамі одразу на 126 календарних днів (п. 6.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455; далі — Інструкція № 455).

    Якщо в жінки були ускладнені, передчасні або багатоплідні пологи або виникли якісь ускладнення в післяпологовому періоді, їй належить триваліший період післяпологової «реабілітації». З цією метою їй видається ще один, додатковий листок непрацездатності на 14 календарних днів (п. 6.2 Інструкції № 455). Оскільки другий листок непраце­здатності видається жінці у зв’язку з одним і тим же страховим випадком, він є продов­женням першого листка, виданого на 126 календарних днів.

    Пересвідчитися в цьому можна за такими ознаками:

  • другий листок непрацездатності виданий там же, де й перший 126-денний листок непрацездатності (за місцем нагляду за вагітною);
  • у ньому зазначено, що він є продовженням попереднього листка непрацездатності (підкреслено «продовження» і вказано серію та номер першого листка непраце­здатності).

    Якщо зазначене вище відображено в другому листку непрацездатності, це підтверджує один страховий випадок, початок якого припадає на період, коли жінка ще перебувала в трудових відносинах із підприємством. Отже, роботодавець зобов’язаний нарахувати та виплатити колишній працівниці за рахунок коштів ФСС допомогу по вагітності та пологах за 14 календарних днів. При цьому факт звільнення працівниці за власним бажанням у період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами значення не має.

    Суму допомоги слід розраховувати із тієї ж середньої зарплати, що й для першого листка непрацездатності, оскільки це один страховий випадок.

На ваші запитання відповідає Ірина КРАСОВСЬКА,

консультант з питань бухгалтерського та податкового обліку

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН