Оподаткування компенсації за використання в господарській діяльності автомобілів працівників


◦ Оплата праці
◦ Розрахунки за договорами ЦПХ
◦ Облік і оподаткування
◦ ПДФО та ВЗ

Який порядок оподаткування компенсації за використання в господарській діяльності автомобілів працівників та виплати компенсації працівникам за використання автомобілів у службових цілях?

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV ПКУ, пп. 162.1.1 якого передбачено, що платником ПДФО є, зокрема, фізична особа — резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Підпунктом 163.1.1 ПКУ визначено, що об’єктом оподаткування фізичної особи — резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Загальний оподатковуваний дохід — це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (п. 164.1 ПКУ).

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, серед іншого, дохід, отриманий платником податку як додаткове благо, зокрема, суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов’язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розділом IV ПКУ (пп. «г» пп. 164.2.17 ПКУ).

Крім того, доходи, визначені ст. 163 ПКУ, є об’єктом оподаткування ВЗ (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ). Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати ПДФО та ВЗ (пп. 168.1.1 ПКУ).

Враховуючи зазначене, сума компенсації, що виплачується юридичною особою найманому працівнику за використання власного автомобіля в службових цілях, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника як додаткове благо та оподатковується ПДФО за ставкою 18 % та ВЗ за ставкою 1,5 % на загальних підставах.

Щодо оподаткування вартості пального, яке підприємство закуповує для експлуатації (використання) автомобіля працівника в службових цілях, то з метою уникнення неод­нозначного тлумачення норм податкового законодавства необхідно детально вивчити документи (матеріали), які стосуються цього питання1.


 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН