Оподаткування витрат на навчання працівників

Пряма лінія

 

Підприємство направило двох працівників-електриків на навчання для одержання кваліфікаційної групи з електробезпеки з отриманням відповідного сертифіката. Навчання проводилося в сертифікованому навчальному центрі за кошти підприємства й тривало з 29.11.2018 р. по 04.12.2018 р., його вартість — 480,00 грн за одну особу. Упродовж цього періоду за працівниками зберігалося місце роботи та середній заробіток. Як правильно оподаткувати вартість навчання та чи вважатиметься вона додатковим благом для працівників?

 

Відповідно до пп. 163.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено п. 164.2 ПКУ.

Так, згідно з пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ до переліку доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, входить, зокрема, дохід, отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ).

Тобто якби не ця умова, то в ситуації, що розглядається, можна було б вважати додатковим благом і об’єктом оподаткування ПДФО та ВЗ для працівників-електриків вартість їх навчання з метою одержання кваліфікаційної групи з електробезпеки. Проте ст. 165 ПКУ чітко визначено перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Зокрема, відповідно до пп. 165.1.37 ПКУ до доходів, які не включаються до оподатковуваного доходу, належить сума витрат роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) платника податку згідно із законом. Отже, зважаючи на вищенаведені норми ПКУ, вартість такого навчання не є додатковим благом та не оподатковується ПДФО та ВЗ.

На вартість навчання не потрібно нараховувати і ЄСВ, оскільки відповідно до п. 3.24 Інструкції зі статистики зарплати витрати на оплату навчання працівників у вищих навчальних закладах та установах підвищення кваліфікації, професійної підготовки та перепідготовки кадрів входять до інших виплат, що не належать до фонду оплати праці. Крім того, зазначені витрати входять і до Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170, що передбачено п. 9 розділу ІІ цього Переліку.

У той же час необхідно звернути увагу, що інколи у схожих ситуаціях податківці дотримуються протилежної думки. Так, наприклад, в індивідуальній податковій консультації від 05.11.2018 р. № 4695/6/99-99-13-02-03-15/ІПК ДФСУ роз’яснила, що сума витрат роботодавця на проходження підготовки, перепідготовки, підтвердження/відновлення та підвищення кваліфікації авіаційного персоналу в сертифікованому навчальному центрі включається до їх загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як додаткове благо та оподатковується ПДФО та ВЗ на загальних підставах.

На ваші запитання відповідала Ольга ГЛИНЯНА,

науковий редактор журналу «Заробітна плата»

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

ЗАПИТАННЯ – ВІДПОВІДІ:
найцікавіше з прямої лінії та вебінарів

 9 найважливiших тем
70 сторiнок
85 вiдповiдей

Безкоштовний спецвипуск

Доступний в електронному вигляді усім зареєстрованим користувачам