Працевлаштування пенсіонера

Відповіді на запитання

Чи можна працевлаштувати особу, яка є громадянином України, але місцем його реєстрації є будинок для громадян похилого віку?

Так, можна. Згідно з Конституцією та Законом України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16.12.1993 р. № 3721-XII дискримінація громадян похилого віку в галузі праці, охорони здоров’я, соціального забезпечення тощо забороняється. Але якщо громадянин, який зареєстрований і проживає в будинку для людей похилого віку, буде працевлаштований, може постати питання про правомірність його перебування в пансіонаті.

Зауважимо, що згідно з п. 1.1 Типового положення про будинок-інтернат для громадян похилого віку та інвалідів, геріатричний пансіонат, пансіонат для ветеранів війни і праці, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2001 р. № 549 (далі  Положення № 549), будинком-інтернатом для громадян похилого віку є стаціонарна соціально-медична установа загального типу для постійного проживання громадян похилого віку, ветеранів війни та праці, інвалідів, які потребують стороннього догляду, побутового і медичного обслуговування.

Відповідно до п. 3.1 та 3.5 Положення № 549 до будинку-інтернату приймаються на державне утримання особи похилого віку, які досягли пенсійного віку, та особи з інвалідністю І та ІІ групи, старші за 18 років, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, побутового обслуговування, медичної допомоги, яким згідно з медичним висновком не протипоказане перебування в будинку-інтернаті та які не мають працездатних родичів, зобов’язаних їх утримувати за законом. За наявності вільних місць до будинку-інтернату можуть прийматися особи, які мають працездатних дітей або родичів, які відповідно до чинного законодавства зобов’язані їх утримувати, за умови стовідсоткового відшкодування будинку-інтернату витрат на їх утримання.

Тобто особі, яка працевлаштовується та є підопічним будинку-інтернату, важливо знати, на яких умовах вона проживає в будинку-інтернаті:

як особа, яка потребує стороннього догляду та медичного обслуговування (тоді є ризик позбутися права перебувати в будинку-інтернаті);

як особа, яка проживає в будинку-інтернаті на платній основі (якщо в будинку-інтернаті є вільні місця, громадян похилого віку можуть приймати на тимчасове чи постійне проживання на платній основі).

Однак ані в першому, ані в другому випадках роботодавець не порушує законодавства, якщо приймає на роботу таку особу.

На запитання читачів відповідала

Ольга Панфьорова,

консультант журналу «Кадровик України»

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН