Право працівника-сумісника на відпустки, не використані за декілька років

Пряма лінія

 

Один із працівників, який є зовнішнім сумісником, не брав щорічної відпустки за цим місцем роботи протягом чотирьох років. Тепер він написав заяву, в якій просить надати йому відпустку за всі невикористані 96 календарних днів. Чи можна надати йому відпустку такої тривалості?


Працівник-сумісник має ті ж самі трудові права, що й основний працівник, зокрема право на відпустки, передбачені законодавством.

Особливості надання щорічної основної відпустки працівнику-суміснику полягають у такому:

• відпустка надається тривалістю не менше ніж 24 календарних дні незалежно від часу зайнятості: навіть якщо працівник працює за сумісництвом на «0,5 ставки», він має право на щорічну основну відпустку повної тривалості;

• відпустку суміснику надають одночасно з відпусткою за основним місцем роботи (п. 6 частини сьомої ст. 10 Закону про відпустки). У зв’язку із цим щорічна відпустка може бути надана суміснику до настання шестимісячного строку роботи на підприємстві, якщо настала черга відпустки за основним місцем роботи;

• якщо тривалість відпустки за основ­ним місцем роботи більша, ніж на роботі за сумісництвом, працівнику, за його бажанням, за місцем роботи за сумісництвом надають додаткові дні відпустки без збереження заробітної плати на термін до закінчення відпустки за основним місцем роботи (п. 14 частини першої ст. 25 Закону про відпустки).

У той же час законодавство не містить вимог стосовно того, що працівник-сумісник зобов’язаний брати відпустку за місцем роботи за сумісництвом одночасно з відпусткою за основним місцем роботи. Тобто він може піти у відпустку за основним місцем роботи та продовжувати працювати за сумісництвом. Або, навпаки, взяти відпустку за місцем роботи за сумісництвом незалежно від часу відпустки за основною посадою.

Невикористані щорічні відпустки не зникають, оскільки на законодавчому рівні не встановлено строку давності, після якого працівник може втратити право на їх використання. Також немає заборони надавати в майбутньому щорічну відпустку, не використану в поточному році. Тому якщо за якихось причин працівник-сумісник не скористався своїм правом на щорічні відпустки в кількох попередніх роках, він так само, як і основний працівник (оскільки в нього ті ж самі трудові права), має право використати всі дні цих відпусток.

Але питання використання тривалої відпустки за декілька років працівник повинен заздалегідь погодити з керівництвом підприємства, де він працює за сумісництвом, щоб у керівництва був час визначитися із заміною такого працівника на період його відсутності.

На ваші запитання відповідала Ірина КРАСОВСЬКА,

консультант з питань бухгалтерського та податкового обліку

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН

ЗАПИТАННЯ – ВІДПОВІДІ:
найцікавіше з прямої лінії та вебінарів

 9 найважливiших тем
70 сторiнок
85 вiдповiдей

Безкоштовний спецвипуск

Доступний в електронному вигляді усім зареєстрованим користувачам