Розробка штатного розпису

Зворотний зв'язок

 

Який відділ на підприємстві має готувати проєкт штатного розпису та на підставі яких актів його слід розробляти?

Це залежить від структури підприємства та рішення його керівництва.

Проєкт штатного розпису зазвичай готується відділом організації праці та заробітної плати підприємства, а за його відсутності — відділом кадрів. На маленьких підприємствах досить часто цим займаються окремі співробітники — наприклад, бухгалтер чи секретар. На практиці таке доручення, зазвичай, дається роботодавцем в усній формі, але може бути оформлене й письмово у вигляді наказу чи розпорядження. Крім того, за можливості та бажання, його може розробити і сам керівник.

На сьогодні законодавством не врегульований порядок складання штатного розпису — лише для бюджетних установ і організацій його форма затверджена наказом Міністерства фінансів України (далі — Мінфін) «Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету» від 28 січня 2002 р. № 57 (у редакції наказу Мінфіну від 26 листопада 2012 р. № 1220). Недержавні підприємства й організації можуть складати штатний розпис у довільній формі, керуючись роз’ясненнями, наданими Міністерством праці та соціальної політики України у листі від 20 січня 2005 р. № 18-23.

Розробляється штатний розпис на підставі затверджених структури підприємства та чисельності його працівників, положення про оплату праці (яке може бути додатком до колективного договору) та з урахуванням вимог нормативно-правових актів, зокрема, Закону України «Про оплату праці» вiд 24 березня 1995 р. № 108/95-ВР, Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 р. № 58 (далі — Інструкція № 58), Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28 липня 2010 р. № 327 (далі — КП)).

Зазвичай, оформлюють штатний розпис на листі формату А4 у вигляді таблиці, в якій, здебільшого, передбачені окремі графи для порядкового номера, назви структурного підрозділу (за потреби), найменування посади (професії), коду за КП, кількості штатних одиниць, розміру посадових окладів, розміру надбавок і доплат (якщо встановлено) та місячного фонду заробітної плати.

Найменування структурних підрозділів підприємств недержавної форми власності нічим не регулюються. Як правило, структурні підрозділи поділяються на такі групи: адміністративно-управлінський апарат (дирекція, бухгалтерія, відділ кадрів), основні виробничі й обслуговуючі підрозділи (наприклад, господарський відділ, відділ охорони). А от назви посад і професій у штатному розписі обов’язково мають відповідати КП — адже саме на підставі штатного розпису працівники кадрової служби вносять записи до трудових книжок працівників про найменування посад і професій, які згідно з вимогами п. 2.14. Інструкції № 58 мають збігатися з наведеними у КП. Занесення до трудових книжок невірних записів (зокрема, найменувань посад і професій, не передбачених КП), може призвести до притягнення роботодавців до адміністративної відповідальності (ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення): накладення штрафу в розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 510 до 1 700 грн).

 

 

«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН