Сторожі та охоронці за договорами ЦПХ


◦ Трудовi вiдносини
◦ Робота за договорами/угодами ЦПХ
Підприємство здійснює діяльність з охорони власності та громадян, яка відповідно до законодавства є ліцензованою діяльністю. Чи можна підприємству замість трудового договору укласти договір цивільно-правового характеру з такими працівниками, як охоронник або охоронець, для надання послуг з охорони власності та громадян?

У цьому випадку йдеться про ліцензовану господарську діяльність з охорони майна/громадян, а отже, така діяльність чітко регламентується передусім спеціальними нормативними актами, зокрема Законом України «Про охоронну діяльність» від 22.03.2012 р. № 4616-VI (далі — Закон № 4616) та Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 р. № 222-VIII (далі — Закон № 222).

Персонал охорони, як зазначено в абзаці сьомому частини першої ст. 1 Закону № 4616, — це працівники, які безпосередньо виконують функції з охорони майна або фізичних осіб відповідно до свого кваліфікаційного рівня. також у частині першій ст. 11 Закону № 4616 вказано, хто може бути цим персоналом охорони, тобто регулюється, хто може бути охоронником або охоронцем у компанії з надання послуг охоронної діяльності. Це дієздатні громадяни України, які досягли 18-річного віку, пройшли відповідне навчання або професійну підготовку та уклали трудовий договір із суб'єктом господарювання й подали визначений перелік документів.

Аналогічна норма міститься в абзаці другому частини дев’ятої ст. 9 Закону № 222, за яким такий господарюючий суб’єкт подає визначений перелік документів для отримання ліцензії на охоронну діяльність, у т. ч. дані про наявність трудових договорів з усіма найманими працівниками.

Відповідно до ст. 21 КЗпП трудовий договір — це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (роботодавцем), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець зобов’язується виплачувати працівнику заробітну плату та забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Визначення поняття «договір цивільно-правового характеру» міститься в ст. 626 Цивільного кодексу України, згідно з якою договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.

Отже, трудовий та цивільно-правовий договірце абсолютно різні види договорів, і лише трудовий договір відповідає визначенню домовленості між роботодавцем та працівником, з усіма особливостями регулювання саме трудових, а не цивільних відносин.

Враховуючи вищезазначене, в ліцензійному виді діяльності з охоронних послуг всі охоронці, сторожі та інший персонал охорони повинен бути обов’язково оформлений саме за трудовими договорами, що є однією з ліцензійних умов для провадження такої діяльності та отримання ліцензії.

 


«ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ»

Безкоштовна пряма телефонна лінія для передплатників

0 800 214 009
044 581 57 07

Пн-Пт з 10:00 до 15:00

ПЕРЕДПЛАТА

за найкращими умовами звертайтесь у відділ передплати

0 800 214 008

або заходьте в

МАГАЗИН
ДЕМО ДОСТУП